Kredi Kartı ile İnternetten Nasıl Alışveriş Yapabilirsiniz?

13 Aralık 2016

Kredi kartınız elinize geçti ve onu kullanmak için alışverişe açtırdınız. Peki kredi kartını internette yani sanal ortamda nasıl kullabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmak için ne yapmanız gerekli. Bir önceki konumuzda Kredi Kartını Telefonla Alışverişe Açtırma başlıklı yazımızda kredi kartınızın kullanıma nasıl açılacağını anlattık. İlgilenenler bu yazımızı okuyabilirler. Kullanıma açtırdıktan sonra çağımızın artık vazgeçilmezi olan internetten alışveriş için kredi kartınızın kullanımına değinelim ve bu konu da sizleri bilgilendirelim.

Kredi Kartı İnternet Alışverişi

İnternette kredi kartınızla alışveriş yapmak isteyenler öncelikle yapması gereken kredi kartınızı internet alışverişine açtırmak olacaktır. Bunun bir diğer adı da 3D secure işlemini yapmanızdır. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz. Kredi kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın müşteri hizmetlerini arayıp gerekli kredi kartı bölümüne bağlanarak kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanmanızı gerçekleşmiş olacaktır. 3D secure kredi kartınızda kapalı ise internetten alış veriş yapamayacaksınız. 3D secure nedir diye soracaklara şu şekilde yanıt verelim. Secure türkçe de güvenlik anlamına geliyor. Buna şöylede dememiz mümkün. İleri düzey güvenlik için oluşturulmuş bir sistem. 3D secure özelliği sizin güvenliğinizi sağlayacaktır. Yani kredi kartınızdan bilginiz dahilinde olmadan alışveriş veya para çekimi gibi işlemler gerçekleştirilemez. “3D secure güvenliğimi nasıl sağlayacak” sorunuza aşağıda” internetten kredi kartıyla güvenli bir şekilde nasıl alışveriş yaparım” kısmında değinelim.

Krei Kartıyla İnternetten Alışveriş yapma

Çoğumuzun merak ettiği konular arasındadır. Öncelikle kredi kartıyla internetten nasıl alışveriş yapılır bu konuya değinelim. Daha sonrasında güvenli alışveriş nasıl yapabilirim konusunu anlatalım. Kredi kartınızın üzerinde 16 haneli rakam sizin internette alış veriş yapmanız için gereklidir. İnternet sitesinde bulunan almak istediğiniz ürünü sepete attıktan ödeme kısmına geçtiğinizde karşınıza bir form çıkacaktır. Bu form aşağıdaki gibidir.

  • Kart sahibinin Adı Soyadı
  • Kartınızın son kullanma ayı ve yılı
  • Kartınızın arkasında bulunan 3 haneli (CVC) kodu

Bu bilgiler doğrultusunda formunuzu doldurup satın al dediğinizde kredi kartınızdan almış olduğunuz ürün tutarı çekilecektir. İşte bundan sonraki aşamada 3D secure olayı devreye girmektedir. Bunu da aşağıdaki konumuzda anlatalım.

Kredi Kartı ile İnternetten Güvenli Alışveriş

Öncelikle bilindik internet alışveriş sitelerinden alışveriş yapmanız her zaman en doğrusu ve en iyisidir. Sonrasında şu noktaya dikkat etmelisiniz. Kredi kartıyla alışveriş yapmak istediğiniz sitenin güvenlik sertifikası bulunuyor mu? Güvenlik sertifikasına nasıl görebilirim dediğinizi duyar gibiyiz. Bizim sitemizde bulunduğundan nerede olduğunu gösterelim. Sitemizin en üsttünde yani tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil kilit simgesi göreceksiniz. Eğer bu simgeyi görüyorsanız o sitenin güvenlik sertifikası bulunduğu anlamına gelir ve bu internet sitesinin güvenli olduğuna dair bir kanıttır. Tabi bu simge alışveriş yapmak istediğiniz site de mevcut olabilir fakat şuna dikkat etmenizi öneririz. Ödeme kısmına geldiğinizde de tarayıcınızda muhakkak yeşil kilit simgesi olduğuna göz atınız.

İkinci bir kart bilgilerinizin güvenliği 3D secure yöntemi. Bu güvenlik aracıyla siz ürünü satın aldığınızda kredi kartınızın kayıtlı olduğu telefon numarasına SMS ile bir şifre gelecektir. Bu şifreyi ekranda açılan kısma yazıp ürün alışverişinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Dikkat etmeniz bir hususda bazı internet siteleri 3D secure yöntemi kulllanmamaktadır.

Diğer bir konuya da şu şekilde aktaralım. Bu uyarıyı bankalarda yapmaktadır. Bizde yapmakta yarar görüyoruz. Kredi kartı üzerinde yazılı olan bilgileri bir başkasıyla kesinlikle paylaşmayınız. Eğer yazımızı beğendiyseniz paylaşmanızı ve yazı altında bulunan yorum kısmından soru ve görüşlerinizi bize iletmeniz bizleri sevindirecektir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu başlıklı yazımız Kredi kartı başvurusu, Ziraat Bankası ve Ziraat Bankası Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık