Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?

6 Şubat 2017

Kredi kartı yapılandırma nedir? Kredi kartı yapılandırmak için nereye başvurmak gerekir? Kredi kartı yapılandırma nasıl olur? Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin merak ettiği ve bilmesi gerekenleri bu yazımızda bir araya getiriyoruz. kredispara.com olarak kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin bu yazımızı okumasını özellikle tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Yapılandırması

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

İnsanlık adına büyük kolaylık olan ancak bilinçsizce kullanılan kredi kartları gün geçtikçe büyüyen bir borç olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde kredi kartı kullananların büyük bir çoğunluğu kredi kartı borcunu ödeyememekte ya da borcun az bir miktarını ödeyerek gün atlatma yapmaktadır. Bu da mevcut borca faiz işlemesi yani aslında borcun arttığını göstermektedir.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ya da aldığı maaşı komple kredi kartına yatıranlar için hem devlet hem de bankalar ortak bir karar alarak kredi kartı borcunu yapılandırma sistemine geçmiştir. Eğer sizler de yüklü miktarda kredi kartı borcunuzdan dolayı mağduriyet yaşıyorsanız kredi kartı yapılandırma yaparak aylık bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu yapılandırması son zamanlarda oldukça sıkça yapılmaktadır. Bunu örnek vererek açıklayalım: Diyelim ki 2.000 TL kart borcunuz var bunu ödeyemediniz. Banka sizi arar ve borcun kapanmasını talep eder. Aradan yaklaşık 1 ay geçer ve banka sizi aramaya devam eder. Artık banka sizi sıkça aramaktadır. Bankalar borcun ödenmemesi üzerine hemen yapılandırma yapmazlar. Burada amaç tabii ki de biraz daha faiz eklenmesidir. Aradan yaklaşık 2 ay geçer ve borç aşağı yukarı faizi ile birlikte 2.200 TL olur. Siz talep etmeseniz bile banka size teklifte bulunur ve kredi kartı borcunuzu yapılandırmak ister. Yapılandırmada yine bankanın tek amacı borcu vadeye yayarak yeniden faiz eklemektir. Ancak uzun vadede ödeme imkanı kart sahibine cazip gelir. 3 aydan 36 aya kadar kart yapılandırması yani taksitlendirmesi yapılır. Borç eşit taksitler halinde aylık olarak ödenir. Örneğin 12 aylık taksit yaptınız ve 2.200 TL borcunuz yeni faizi ile birlikte 2.500 TL olur.

Tabii tüm bankaların yapılandırma politikası farklıdır. Kimi bankalar ise yukarıdaki örnekteki gibi borcun ödenmemesini beklemez. Eğer kredi kartı borcunuz var ise ve ödeyemiyorsanız zaman kaybetmeden siz de bankaya teklifte bulunabilirsiniz. Bu şekilde daha az faiz ödemiş olursunuz. Sektördeki bazı bankalar müşterilerine bu konuda anında yardımcı olmakta ve 2 aylık gibi zaman geçmesini beklememektedirler.

Kredi Kartı Yapılandırma Avantajlı mıdır?

Kredi kartı yapılandırma işin içinde yeniden bir faiz uygulaması olduğu için tabii ki de avantajlı değildir. Ancak kredi kartı borcunu bir anda ödeyemeyenler ve borcu gittikçe kabaranlar için yapılandırma iyi bir fırsattır.

Kredi Kartı Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı yapılandırmayı düşünenlerin şu noktalara dikkat etmesi gerekir.

  • Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız bankanın sizi aramasını beklemeyin, siz bankayı arayın ve kredi kartı yapılandırmak isteyin. Banka sizi reddederse tüketici mahkemesine başvurun. Çünkü bankanın sizi reddetmesinin nedeni zaman geçirip borca faiz işlemektir.
  • Ödeyebileceğiniz vadeleri kabul edin. Eğer kart borcu yapılandırması yapacaksanız, aylık taksit miktarını göz önünde tutun ve ödeyebileceğiniz kadar vade yaptırın. Yeniden sıkışıklığa girmeyin.
  • Vade uzadıkça ödenecek miktar da artar. Vadeyi uzatmak daha fazla faiz ödemektir. Bunu unutmayın ve buna göre yapılandırma yapın.

Yeniden Yapılandırma Var mıdır?

Kredi kartını yapılandırmış kişilerin bir kısmı ise daha sonra yeniden borcu ödeyemeyebilirler. Her bankada geçerli olmamak ile bazı bankaların yeniden yapılandırma imkânı vardır. Ancak burada şunu unutmamak gerekir; ikinci bir yapılandırmada daha fazla faiz uygulaması vardır. Ve ayrıca daha önceden ödemiş olduğunuz faizler de boşa geçer. Yani anapara borcundan daha fazla olarak faiz ödemiş olursunuz.

Yazmış olduğumuz Kredi Kartı 72 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Yapılandırma üzerine olan konularımızda aşağıdaki gibidir.

Banka Borçları 72 Ay Yapılandırma

72 Ay Yapılandırma Yapılan Krediler

Daha önce araştırmış olduğumuz Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? başlıklı yazımız Kredi Kartı Borcu, Ölen Kişinin Borcu ve Ölen Kişinin Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık