Kredi Kartına Fazla Yatan Para Ne Olur?

Kredi kartına fazla para yatırdım, geri alabilir miyim? Kredi kartına fazla para yatırınca ne olur? Diyorsanız, bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartına Yatan Para

Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. İnsanlar özellikle alışverişlerde nakit para yerine kredi kartı kullanmaktadır. Ayrıca acil nakit ihtiyaçları da yaygın olarak kredi kartından nakit veya taksitli avans olarak kullanılmaktadır. Kredi kartlarının her ay ödeme günü vardır. Ve bir önceki aya ait olan harcamalar bir sonraki ay içinde ödenir. Ayrıca varsa taksitli işlemlerin de ilgili aydaki taksit tutarları ödenir. Bunun için bankalar müşterilerine detaylı bir hesap ekstresi gönderirler. Hesap ekstreleri genellikle kredi kartı hesap kesim tarihinde müşteriye ulaştırılır. Hesap kesim tarihinde ekstredeki rakamın yaklaşık 10 gün sonrası ise kredi kartı borcunun ödenmesi gereken son tarihtir. Vaktinde ödenmeyen borç miktarına banka faiz uygular. Ayrıca ekstre borcunun tamamının yatırılmaması durumunda da banka geri kalan kısımlara da faiz uygular.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırmak

Kredi kartı borcu ödemesi ve eksik yatırılması durumlarını yazımızın ilk bölümlerinde sizlere aktardık. Peki, kredi kartına fazla para yatırırsak durum ne olur? Tabii günümüzde insanlar kredi kartı borcu içinde yaşarken kredi kartına fazla para yatıran kişi var mıdır diye merak ediyor olabilirsiniz. Hemen belirtelim ki sayıları azımsanmayacak kadar fazladır.

Oldu ki kredi kartınıza borcunuzdan daha fazla para yatırdınız, üzülmeyin paranız yanmaz. Diyelim kredi kartı ekstreniz 500 TL geldi. Siz yanlışlıkla bunu 600 TL yatırdınız. Yani 100 TL fazla yatırmış oldunuz. Tabi kart borcunu yatırırken banka sizi uyarmaz, 600 yatırıyorsun, fazla oluyor bu demez. Gerçi son dönemlerde özellikle web şube ve bankamatiklerde bazı ödeme miktarı seçenekleri oluşturuldu. Yine de siz bir şekilde oldu da 500 TL yerine 600 TL yatırdınız diyelim. Fazla yatırdığınız 100 TL bir sonraki ekstre borcunuzdan düşülür. Diyelim ki hali hazırda kredi kartı taksitleriniz var ve bir sonraki ay taksit borcunuz 50 TL olsun. Başka da bir harcamanız olmadı. Bu durumda fazla yatırdığınız 100 TL’den bu 50 TL düşülür ve artı 50 TL’niz bir diğer aya aktarılır. Ya da 100 TL fazla yatırdınız ve bir sonraki ay kredi kartı harcamalarınız 300 TL. Bu durumda size 100 TL düşülerek yani 200 TL olarak kredi kartı ekstresi basılır.

Kredi Kartına Fazla Yatan Parayı Geri Alabilir miyim?

Uygulamada pek görülmese de aslında kredi kartına fazla yatan parayı nakit olarak geri alma hakkınız vardır. Ancak bu pek bilinmez ya da tercih edilmez. Genellikle insanların fazla yatırdıkları kısım küçük miktarlardır. Ayrıca bu durumlarda banka pek geri para verme gibi bir şeye yanaşmaz. Zaten diğer ay borcunuz var ordan düşülür der. Ya da bu parayı size nakit olarak geri ödememek için bir sürü prosedürden falan bahsederler. Paranızı geri alabilmek için bin bir türlü zahmet çekersiniz.

Kredi kartına fazla para yatırdınız ve bir sonraki ay ve aylarda da borcunuz yok diyelim. Peki, bu durumda ne oluyor? Bu durumda da banka yine nakit olarak ödeme yapmak istemiyor. Diyelim ki 100 TL fazla yatırdınız. Kredi kartınızın mevcut limiti 100 TL artırılıyor ve siz kullanana kadar orada kalıyor. İlk kullanımınızdan düşülmek kaydı ile 100 TL fazla paranız kredi kartında kalıyor ve ilk ekstre de buna göre 100 TL daha düşük geliyor.

Daha önce araştırmış olduğumuz Akbank Neo Kart Başvurusu ve Şartları başlıklı yazımız Akbank, Akbank Neo Kart ve Akbank Neo Kart Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık