Kredi ve Kredi Kartına Sicil Affı Düzenlemesi 2017

14 Eylül 2017

Kredi ve kredi kartı sicil affı 2017 yılında nasıl düzenlendi? 2017 yılı sicil affı detayları nelerdir? Diyenler için kredispara.com olarak bu yazımızda detaylı bilgiler veriyoruz.

Ödenmeyen Kredi ve Kredi Kartı Borcu

Bankalardan alınan kredilerin taksitleri ve buna ilaveten kredi kartı borçları vaktinde ödenmediğinde oluşan bozuk sicil vatandaşın epey bir süre kafasını ağrıtmaktadır. Borç ödenmediği sürece yeniden bir bankadan kredi çekmek, kredi kartı alıp kullanmak ve kredili mevduat hesabı açtırmak mümkün değildir.

Mevcut düzenlemeye göre, kredi taksitini, kredi kartı borcunu vaktinde ödemeyenler kredi takip sistemine alınır. 90 günlük süreç başlar ve bu süreç içerinde borçluya birkaç kez uyarı ve hatırlatma yapılır. Ancak bu süreç içerisinde borç yine de ödenmiyor ise alacaklı kurum borçluyu icraya verme hakkına sahiptir. Tabi bu süre içerisinde ödenmeyen borca faiz işlenir. Mahkeme ve avukat masrafları da borca eklenir.

Borç bir şekilde ödenmediği sürece borçlu takiptedir. Bankalar nezdinde kara listede olan borçlu artık yeniden bankalardan kredi çekemez ve kredi kartı alamaz. Ve icralık olan borç ödenmediği sürece ve buna ilaveten borcun bir kısmı ödense bile ödenmeyen kısma daima faiz işlemektedir. Eğer ki borç tamamen bitirilirse borçlu kara listeden ancak 5 yıl sonra çıkabilir. Yani kara listeden çıkabilmek için borcun tamamen kapanması ve kapanma tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Sicil Affı Düzenlemesi 2017’de Nasıldır?

Borcu ödememek kimi insanlar için umursanmaz iken kimisi için ise hayatının en büyük problemidir. İnsanlar geceleri uyuyamaz, kötü rüyalar görür. Ve ayrıca borç ödenip bitirilse bile kara listeden çıkmak için 5 yıl gibi uzun bir süre beklemek gerekmektedir. İnsanlar yeniden kredi çekme veya kredi kartı almak için ihtiyaç durumuna düşebilirler.

Kredi ve kredi kartı sicil affı ise 2017 yılında yasalaşmıştır. Uzun bir süredir hükümetin üzerinde çalıştığı torba yasa 2017 yılı 31 ocak tarihinde yürürlüğe girmiştir. Hem insanları borcu ödemeye yöneltmek hem de bankaların alacağına kavuşması adına 2017 yılı için bir özel kanun ile sicil affı uygulamasına gidilmiştir. Peki, bu sicil affı uygulamasının özellikleri nelerdir? Şimdi buna şu şekilde bir göz atalım.

  • Kredi ve Kredi kartına sicil affı 2017’den yararlanmak için borçlular borcunu kanun yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde ödemelidir.
  • Borçlular belirtilen süre zarfı içinde borcun tamamını kapatmalıdır.
  • Borcunu tamamen ödeyen borçlunun durum bilgisi anında Türkiye Bankalar Birliği risk merkezine iletilir.
  • Borçlunun kara listeden çıkarılması yapılır.

Yani, kredi ve kredi kartı sicil affından yararlanan borçlu, kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemez. Borcunu tamamıyla ödeyip kapatan borçlu kara listeden anında çıkartılır. Kara listeden çıkan borçlunun ayrıca kredi notu da yükseltilir. Kredi notu ortalama seviyeye çıkartılan bu eski borçlu kişi yeniden bankalardan kredi talep edebilir, kredi kartı alabilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Sicil Temizleme Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir? başlıklı yazımız Banka Sicil, Banka Sicili Silinmesi ve Banka Sicili Silmek hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık