Kredi Notu Nedir?

9 Mayıs 2017

Herkesin çok merak ettiği kredi notu. Kredi çekmek isteyenler veya kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin çok sık duydukları bir tabir olan kredi notunu açıklayalım.

Kredi notu: Sizin daha önce kullanmış olduğunuz veya kullandığınız kredileri, kredi kartları gibi bankaların sunmuş oldukları hizmetten yararlanıp ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınızı, borçlarınıza olan sadakatinizi gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi notu sadece bir bankaya mahsus olmayıp tüm bankalarda geçerlidir.

Kredi notunu açıkladığımıza göre şimdi gelelim kredi notunun çalışma mantığına.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notunun puanlama sistemi aslında basittir. Örneğin almış olduğunuz bir kredi bulunmakta ve siz bu kredi borcunuzu geciktirmiş iseniz yani zamanı gelince ödeme yapmadıysanız bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olur. Tabi aynı durum sadece kredi kullanmanız değil kredi kartı kullanıyor olmanız ve kredi kartı ödemesini geciktirmiş olmanız durumunda da kredi notunuz düşecektir.

Kredi notu puan aralığı nedir? Ne anlam ifade etmektedir?

Kredi notu 0 puan ile 1900 puan olacak şekilde bir puanlama sistemine sahiptir. Bu puanlama da kendi içinde gruplandırılır. O gruplama da şu şekilde olmaktadır.

Kredi notu ne işe yarar?

0 ile 699 Arası Kredi Notu: Bu puan aralığında bir puana sahipseniz en riskli gruptasınız demektir. Yani bu puan aralığında kredi almanız veya çekmeniz imkansız gibi görülmektedir.

700 ile 1099 Arası Kredi Notu: Bu kredi notu orta riskli gruba girmektedir. Kredi almanız imkansıza yakın dahi olsa da şartlar zorlanabilir.

1100 ile 1499 Arası Kredi Notu: Eğer ki bu kredi notunuz bu grupta ise az riskli statüsündesiniz. Bu grupta iken kredi almak istiyorsanız bir kefille kredi çekmeniz gerçekleşebilir.

1500 ile 1699 Arası Kredi Notu: Kredi puanınız bu aralıkta ise korkmanıza gerek. İyi bir puana sahipsiniz. Çoğu banka size kredi verecektir.

1700 ile 1900 Arası Kredi Notu: Kredi notunun en iyi, sıfır risksiz olduğu aralıktır. Bu aralıkta bir kredi notuna sahip olan kişiler hem kredi kullanım oranları yüksektir hemde tüm kullandıkları kredinin zamanında ödemelerini yapmış. Hiçbir ödemelerini aksatmamış ve kaçırmamıştır. Bu puan aralığında olanlar hangi bankaya giderlerse gitsinler burada onlara kredi çıkacaktır.

Kredi notunuz düşük ise bu yazımıza tavsiye: Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar ve puanlama sistemleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Kolay kredi nasıl alırım diyenler ilgili yazımıza göz atabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık