Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

4 Temmuz 2016

Bugün bankalar, müşterilerine çeşitli başlıklar altında ( ev kredisi, araç kredisi, düğün kredisi gibi ) krediler sunsa da, aslında hepsi genel anlamda ihtiyaç kredisidir. Ancak geri ödeme süreleri, limitleri ve uygulanan faiz oranları gibi farklılıklar nedeniyle, farklı ürünler gibi sunulabilir. Kredi türü ne olursa olsun, bankanıza kredi almak için başvurduğunuzda finansal geçmişiniz ve mevcut gelir durumunuz gibi konular banka tarafından incelenip, buna göre kredi talebinize olumlu ya da olumsuz cevap verilmektedir.

Kredi notu daha önceden öğrenilmiş; yüksek bir kredi puanına sahip olunduğu halde kredi talebine onay verilmemişse ilk tepki; “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” olması doğaldır. Ancak unutulmaması gereken; her kredi puanı yüksek olan kredi alabilir gibi bir kural yoktur. Ayrıca kredinin neden onaylanmadığı, bankanız tarafından size bildirilecektir.

Kısaca kredi notlarını analiz edecek olursak;

  • Puan 1300 – 1499 arası; az riskli
  • Puan 1500 – 1699 arası; iyi
  • Puan 1700 – 1900 arası; çok iyi

Eğer kredi notunuz 1300 altında ise bu durumda kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız. Bu şekilde yapacağınız bir kredi başvurusu büyük ihtimal ile onaylanmayacaktır. Ancak kefil şartı ile kredi alabilirsiniz. Peki kredi notu nasıl yükselir? Diye merak ediyorsanız kısaca bu konuya da değinelim.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapabilirim?

Sicilinizin olumlu yönde olması ve kredi notunuzun da yüksek olması için bankalar ile olan ilişkilerinize çok dikkat edin. Özellikle kredi notunu olumsuz etkileyen bu durumlara dikkat edin.

Ödemelerinizi zamanında yapın. Yapacağınız ödemeleriniz kredi notunu etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden ne kadar erkenden öderseniz kredi notunuz o kadar artış gösterecektir.

Kredi kartı ödemelerinizi tam yapın. Bankalardan almış olduğunuz kredi kartı ödemelerini zamanında ödememeniz veya az ödemeniz durumunda da kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden ödemelerinizi tüm Ekstre borcu olacak şekilde ödeyin.

Ek Hesaplara DİKKAT! Bankalar size kredi verdiklerinde kredi hesabına tanımlı birde esnek hesap tanımlamaktadırlar. Siz krediyi geç ödemeniz durumunda krediniz bu esnek hesaplardan tahsil edilerek size günlük faiz işletilmektedir. Bu ek hesapları zamanında ödememeniz durumunda kredi notunuz ve siciliniz kötü etkilenmektedir. Bu yüzden bu hesapları mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın.

Daha önce yazmış olduğumuz konuyla alakalı diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

kredi notu kaç olmalı

Kredi alabilmeniz için kredi notunuzun kaç olması gereklidir. Tüm detaylar burada. Resmin üzerini tıklayıp ilgili konumuza ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Notu Nedir? başlıklı yazımız Kredi notu, Kredi notu ne anlama gelir ve Kredi notu ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık