Kredi Sicil Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

13 Eylül 2017

Kredi sicil sorgulama nasıl yapılır, kredi sicil sorgulama nereden yapılmaktadır? Merak edenler için bu yazımızda kredi sicil sorgulama ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili, bir kişinin bankalar nezdinde olan borç ve ödeme durumu ile ilgili geçmiş verilerden oluşan kayıtlardır. Banka borcu olan borçlunun borç ve ödeme dengesi ile ödeme alışkanlığına dair detaylı bilgiler kredi sicilinde yer alır. Borçlunun hangi bankaya ne kadar borcu var, borçlarını ve taksitlerini vaktinde ödüyor mu, aksamalar var mı, geçmiş dönemde banka borçlarını vaktinde ödeyip bitirmiş mi, daha önce hiç kara listeye girmiş mi ve mevcut kredi notu nedir bilgilerine detaylı olarak kredi sicilinde yer verilmektedir.

Kredi Sicili Sorgulama

Kredi sicili sorgulama ihtiyacı insanların genellikler yeniden kredi çekmek veya kredi kartı başvurusunda bulunmak istediklerinde ortaya çıkmaktadır. Kredi sicili hakkında bilgi almak isteyen insanların çoğunluğunun kredi talebinde bulunma fikri vardır. Kredi sicili, düzensiz ödemeler veya kara liste durumlarında bozulmuş demektir ve yükseltmek için biraz zaman gereklidir. İnanlar mevcut borçlarını aksatmadan ödemeleri durumunda kredi sicili de yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Sicili Nasıl ve Nereden Sorgulanır?

Kredi sicili sorgulamanın iki farklı türü vardır. Bunlara şu şekilde bir göz atalım.

  • Kredi sicili banka personeli vasıtası ile detaylı olarak sorgulanabilmektedir.
  • Kredi sicili, kredi notu olarak da bireysel olarak sorgulamak mümkündür.

Şimdi bunlara ayrıntılı olarak değinelim.

Banka Üzerinden Kredi Sicili Sorgulama

Kredi sicilinizin durumunu en ayrıntılı biçimde banka şubesinde sorgulatmak mümkündür. Zaten kredi talebinde bulunduğunuzda bankaların yaptığı ilk işlem kişinin kredi sicilinin sorgulanmasıdır. Eğer kredi sicilinde olumsuzluklar var ise kredi talebi de olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Banka şubesine giderek bireysel müşteri hizmetlerinde kredi sicili sorgulama konusunda yardım alabilirsiniz. Normal şartlarda bankaların böyle bir hizmeti yoktur, ancak çoğu banka çalışanı vatandaşa bu konuda yardımcı olmaktadır. Kredi sicilini banka çalışanı çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Kişinin TC numarası girilerek anında tüm bilgiler görüntülenebilmektedir. Burada aynı zamanda kredi notu bilgileri de yer almaktadır. Durum çok vahim ise bankacı zaten kredi başvurusunda bulunmasının olumsuz sonuçlanacağını hemen söylemektedir. Kredi sicilinde çok büyük problemler yok ise ve yaşanan sıkıntılar yakın zamanda olmamış ise bankacı kredi konusunda yardımcı olabileceklerini dile getirmektedir.

Bireysel Olarak Kredi Sicili Sorgulama

Vatandaşlar bireysel kredi sicili sorgulamalarını sadece kredi notu sorgulama olarak yapabilmektedir. Web üzerinde kredi notu öğrenmek günümüzde oldukça kolaydır. Cüzi bir ücret ile kredi notu öğrenmek mümkündür. Artık bu şekilde kredi sicili yani kredi notu sorgulamayı bankalar da kendi web şubelerinden belirli ücret karşılığında yapabilmektedir. Ancak bu sorgulamada sadece kredi notu üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Kredi sicilinin insanların hayatında önemi oldukça büyüktür. Kredi sicili bozuk olan kişiler ihtiyaç halinde banka kredisi imkanlarından yararlanamamaktadır. Kredi kartı başvuruları da kabul edilmemektedir. İnanların aksayan borçlarından dolayı kredi sicilini temizlemesi kara listeye girenlere göre bir nebze daha iyidir. Mevcut borçlar ödenip, ödemeler düzene sokulduğunda kredi sicili de iyi yönde değişecektir. Bu iyi yönde değişimler bankalarca da fark edilmektedir. Kredi sicili iyi yönde olanlara bankalar krediyi daha kolay verebilmektedir.

Ücretsiz olarak kredi sicili sorgulaması yapmak isteyenler aşağıdaki konumuza göz atabilirler.

ücretsiz kredi notu yükseltme

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl  Öğrenilir? Daha fazla bilgi için ilgili konumuza göz atınız.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

İlginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

sms ile kredi notu

SMS ile kredi notu öğrenmek istiyorum diyorsanız tüm detaylar için konumuza göz atınız.

SMS ile Kredi Notu Öğrenme Nasıl Olur?

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık