Kredi Sicil Temizleme Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir?

14 Eylül 2017

Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi sicilimi temizletmek için ne yapmam gerekiyor? Kimler kredi sicilini temizletebilir? Diyorsanız, bu yazımızı sizler de mutlaka okumalısınız!

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicili, bankalar nezdinde kişilerin kredi ve kredi kartı borçları ve bu borçların ödeme düzeni ile ilgili olan göstergedir. Bir kişinin tüm bankalara olan borç ve ödeme durumu kredi sicili olarak tek bir merkezde kayıt altına alınmakta ve bu aynı zamanda kredi notunun oluşumuna da yardımcı olmaktadır. Her hangi bir bankadan kredi ve kredi kartı ürünü kullanan kişinin borcunuz ödeyip ödemediği, ödemelerin aksayıp aksamadığı gibi detay bilgiler kredi sicilini oluşturan faktörlerdir.

Kredi sicili temizleme ise kişinin bozuk kredi sicilini düzeltmesi anlamı taşımaktadır. Eğer bir kişi banka borcundan dolayı icralık olmuş ve kara listeye girmiş ise bu kişinin kredi sicili bozuk demektir. Ayrıca kişinin borcundan dolayı icralık olmasına gerek kalmaksızın, eğer mevcut banka borçlarını vaktinde ödemiyor ve aksatıyor ise kredi sicili yine bozuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi sicili temizlemek yani düzeltmek mümkündür, ancak bu tamamen kişinin borç ve ödeme durumu ile alakalıdır. Yani kredi sicili temizleme süreci borç ve ödeme düzenine göre belirlenmektedir.

Kredi Sicili Temizleme Nasıl Yapılır?

Peki, kredi sicilimizi nasıl temizler, nasıl düzeltiriz? Hemen şunun bilgisini verelim, kredi sicili temizleme olayı düzeltmek şeklinde gerçekleşmektedir. Yani aslında kişinin kredi sicili Kredi Kayıt Bürosunda geçmiş verileri ile birlikte yer almaktadır.

Diyelim ki her hangi bir banka borcumuz var ve bu borcun taksitlerini öderken aksamalar oluyor. Taksitleri vaktinde ödeyemiyoruz, işte bu durumda kredi sicilimiz bozulmaya başlar. Yani daha kara listeye girmeden bile kredi sicili bu düzensiz ödemelerden dolayı bozulabilmektedir. Bu durumda kredi sicilimizi ve dolayısıyla kredi notumuzu düzeltmek için öncelikle yapılması gereken bu borcumuzun taksitlerinin ödemesine özen göstermeliyiz. Önceliği bu borcun taksitlerine vermeliyiz. Ancak yine de bir şekilde ödeme güçlüğü çekiyorsak, banka ile görüşüp borç yapılandırma talebinde bulunabiliriz. Buna ilaveten diğer bankalardan daha uygun bir ödemesi olan yeni bir kredi çekip bu borcu kapatabiliriz. Ama öncelik olarak mevcut banka ile görüşüp borcun yapılandırmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

Borcumuzu ödeyemedik ve 90 günlük süreçte geçti ise artık kredi sicilimiz çok vahim bir şekilde bozulma yönüne gidiyor demektir. Banka ek 7 günlük bir ilave zaman daha verir ama ancak burada aslında kredi sicili artık bozulmuştur. Bankanın ilave süre vermesi icra davası açılmaması içindir. Ancak taksiti ödeyemeyen birinin bu sürede borcun tamamını ödemesi zaten mümkün değildir. Banka alacağına istinaden icra davası açar. Borçlu artık kara listeye girmiş ve kredi sicili tamamen bozulmuştur. Burada yapılacak şey bellidir, borcun bir şekilde ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ödenmesidir. Çünkü borç ödemesi yapıldıktan sonra 5 yıl geçmesi gereklidir. Geçen 5 sene sonra kişinin kara listeden çıkması mümkün olacaktır. Ve bu süreç içinde hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı alma şansı yoktur. Yine şunu da hatırlatalım ki kara listeye girildi ve icra durumu devam ediyor, başka borçlarınız da var. Yapmanız gereken diğer borçlarınızı ödemeye devam etmektir. Çünkü icralık olmayan borçlarınız için de kredi sicili kayıt tutulmaya devam etmektedir. Bu hususa son derece dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi sicilini temizlenmenin en iyi yolu her durumda borcun vaktinde ödenmesidir. İnsanın başına her şey gelebilir, borçtan dolayı icralık olunabilir. Uzun bir süreç olsa da borç illa ki ödenir. Borç ödenip kara listeden çıktıktan sonra kredi siciliniz düzelmektedir. 2017 yılında ise hükümetin attığı bir adım ile borcunu ödeyen borçlu 5 sene beklemeden anında kara listeden çıkabilmekte, kredi sicilini daha hızlı düzeltebilmektedir. Ancak bu uygulama 2017 yılı için geçerli olmaktadır.

Konumuzun devamı niteliğinde olan diğer konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

banka sicili

Banka sicili nasıl silinir? diyenler için tüm detaylar burada.

Banka Sicili Nasıl Silinir?


kredi sicil sorgulama

Kredi sicil sorgulaması nasıl ve nereden yapılır? Tüm detaylar burada.

Kredi Sicil Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?


kredi sicili bozuk olana kredi

Kredi siciliniz veya banka siciliniz bozuk mu? Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar için konumuza göz atınız.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar


Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca sitemizi sosyal medya hesaplarından takip etmenizi öneririz. Alt kısımda bulunan yorum kısmından bizlere soru, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Sicil Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır? başlıklı yazımız Findeks kredi notu, Kredi notu öğrenme ve Kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık