Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar?

14 Ağustos 2018

Kredi tahsisi ne demektir? Kredi tahsisi ne iş yarar? Kredi tahsisi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum diyenler için bizler de bu yazımızda merak ettiklerinize yer verdik.

Kredi Tahsisi Nedir?

Kredi tahsisi kavramı, bankaların vermekte olduğu kredinin işleyiş süreci ile ilgilidir. Bankalar kredi verirken, kredi başvurusunda bulunan kişi ile ilgili bir takım araştırmalar yaparlar. Bu araştırmalar neticesinde eğer ortada kredinin verilmesi ile ilgili bir sorun yok ise bankanın genel merkezi tarafından krediye onay çıkar. İşte bu krediye onay çıkması demek kredi tahsisi anlamı taşımaktadır. Yani, kredi onaylanmış ve kredi başvurusunda bulunan kişi için tahsis edilmiş demektir. Ancak bu aşamada henüz başvuru sahibi krediye sahip olmuş değildir.

Kredi Tahsisi İle İlgili Aşamalar Nelerdir?

Kredi tahsisi ile ilgili bazı aşamalar vardır. Bunlar nedir şu şekilde bir göz atalım.

  • Başvurusu alınan kredi için, başvuruda bulunan kişinin kredi sicili incelenir.
  • Kredi sicili incelemesinde başvuru sahibinin kredi notu ve kara liste sorgulaması yapılmaktadır.
  • Kredi sicili temiz olan başvuru sahibinin gelir durumu ve varsa mevcut borçlarının değerlendirmesi yapılır.
  • Başvurulan kredi miktarı ile başvuru sahibinin ödeme gücü değerlendirilir.
  • Belirlenecek limit dâhilinde başvuru sahibi için kredi onayı çıkar.
  • Kredi onayı verilen başvuru sahibinin varsa eksik belge ve evrakları tamamlaması istenmektedir.

Kredinin onaylanması ile başvuru sahibinin krediye kavuşması arasında geçen süre kredinin tahsis edildiği süreçtir. Kredi başvuru sahibinin evrakları tamamlaması için ya da şubeye gelip gerekli anlaşmaları imzalayıp kredisini kullanması için beklenen bir süre vardır. Bu süre genellikle 30 gündür. Kredi onayından itibaren kredi başvuru sahibinin gelip krediyi alması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi onaylanmış olsa bile tahsis süresi biteceğinden dolayı başvuru sahibi ilgili krediyi kullanamaz.

Kredinin Tahsis Edilmemesi Nedir?

Kredi tahsisinin aksine bir de tahsis edilmemesi söz konusudur. Eğer başvuru sahibinin kredi sicili temiz değil ise krediye onay çıkmaz. Bu şekilde zaten doğrudan kredinin tahsisi söz konusu değildir.

Kredinin tahsis edilememesinin başka bir fiili durumu ise kredi başvurunda bulunan kişinin eksik bilgileridir. Eğer kredi başvuru sahibinin kredi sicili temiz ise ancak gelir bildirimi yapmamış ise veya kısa zamanda ödemesi gereken bir borcu var ise bu durumlarda da kredi tahsisi gerçekleşmez. Ancak bu durumlarda kredi başvuru sahibine geri dönüş yapılarak ilgili aksaklıkların giderilmesi istenir. İlgili sorunlar kredi başvuru sahibi tarafından çözüme kavuşturulması ile birlikte kredi başvurusu yeniden değerlendirmeye alınır. Ve eğer mevcut sorunlar çözümlendi ise krediye onay çıkar ve kredi tahsis edilmiş olur.

Kredi Tahsis Süreci

Kredinin değerlendirilmesi ve krediye onay çıkması süreçleri günümüzde son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Özellikle bireysel krediler için değerlendirme yapılması ve sonuca bağlanması artık otomatik sistemler tarafından yapılmaktadır. Bankaların kredi kampanyaları ve yeni nesil kredi hizmetleri ile birlikte neredeyse kredi tahsis süresi yoktur diyebiliriz. Öyle ki bankalar özellikle maaş müşterilerine şubeye gelmeden kredi kullandırabilmektedir. İşte bunun nedeni, bankanın müşterilerine uzun vadede kredi tahsis etmesidir. Yani, bankalar iyi müşterileri için her zaman hazırda kredi bulundururlar ve talep edilmesi halinde anında kredi kullandırımı yaparlar.

Şirketlerin kredi tahsis süreçleri ise biraz daha farklıdır. Ticari krediler ve diğer ticari işlem kredileri için kredi tahsis süreci uzundur. Zaten bu kredilerin kullandırımı banka şubesine gelinerek yapılmaktadır. Ama bu kredi tahsisleri de genelde 24 saat içerisinde sonuca kavuşmaktadır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık