Kredim Neden Onaylanmıyor Veya Onaylanmamış?

7 Aralık 2017

Kredim onaylanmadı, nedeni ne olabilir? Kredi başvuruları neden onaylanmaz? kredispara.com sizlere bu yazısında onaylanmayan kredi başvuruları ve nedenlerini açıklıyor.

Kredi Başvurusu ve Onay

Banka kredileri normalde hayatımızı kolaylaştıran finansal kaynaklardır. Günümüzde krediye başvurmak da krediyi alıp kullanmak da çok kolaydır. Tabii bankadan krediyi alıp kullanabilmek için biliyoruz ki bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Kredi sicili, kredi notu, gelir durumu gibi unsurlar krediyi alabilmek ve ne kadar kredi alabileceğimiz için son derece önemlidir.

Bankalar artık kredi başvurularını ve değerlendirme aşamalarını oldukça hızlı gerçekleştirmektedir. Günümüzde teknolojinin yardımı ile anında kredi başvurusu yapmak, kredi onayı almak hatta krediyi anında hesabı alıp kullanmak mümkündür. Kredi başvuruları önceden sadece banka şubesine gidip yapılırken günümüzde ATM, Web, Cep Şube gibi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Bankalar kendilerine iletilen kredi başvurularını da anında değerlendirip başvuru sahibine yanıt vermektedir.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Kredi başvuruları anında yapılıp cevabının da anında alınması teknolojinin bize sunduğu nimetler arasında yer almaktadır. Bankalar sistem üzerinden başvuru sahibinin kredi sorgulamasını dakikalar içinde yapar ve yine dakikalar içinde olumlu ya da olumsuz cevap verir. Bir kredi başvurusunun değerlendirmeye alınabilmesi için başvuru sahibinin

 1. Kredi sicili
 2. Kara liste sorgulaması
 3. Kredi notu

Başta olmak üzere kişisel verilerine ulaşılır. Bu veriler Kredi Kayıt Merkezi tarafından oluşturulan online bir sistemde tutulmaktadır. Bankaların hepsi bu verilere istedikleri an ulaşabilmektedir. Kredi başvurularının onay alması için kişinin kredi geçmişi temiz olmalı, ve mevcut kredi notu aşırı düşük olmamalıdır.

Bire kredinin onaylanmaması ise kredi başvuru sahibinden kaynaklanır.

 1. Kredi notu düşüktür.
 2. Kara listede yer almaktadır.
 3. Daha önceki borçlarından dolayı kredi sicili vardır.
 4. Mevcut borçları tutar olarak fazladır.
 5. Bankanın isteği üzere getirdiği belgelerde eksiklik veya yanlışlık vardır.
 6. Gelir belgesi yetersizdir.

İlginizi Çekebilir: Kesin Onaylı Kredi Başvurusu

Kredim Onaylanmadı Ne Yapabilirim?

Bankaya kredi başvurusu yaptınız ve krediniz onaylanmadı, peki bu durumda ne yapacaksınız? Yapacak bir şey var mı? Şimdi bunları size şu şekilde aktaralım.

 1. İlk olarak kredinizin neden onaylanmadığını öğrenmeniz gerekir.
 2. Eğer kredi notunuz çok düşük ise öncelikle bunu yükseltme çabalarına girmelisiniz. Ancak bu uzun vadede gerçekleşecek bir şeydir.
 3. Kredi notunuz ortanın altında ise, daha düşük limitli kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 4. Eğer icra takibinden dolayı kara listede yer alıyorsanız, öncelikle kara listeden çıkmalısınız. Ancak bu da uzun vadeli bir iştir.
 5. Kredi sicilinizde bozukluk var ise kredi çıkmaması gayet normaldir. Yasal olarak 5 yılda bir siciller temizlenmektedir.
 6. Başka kredi ve kredi kartı borçlarınız var ise toplam borç miktarınız fazla ise bu durumda da kredi çıkmaması normaldir. Mantık olarak önce bu borçları eritmelisiniz. Ancak banka ile görüşerek daha düşük limitli krediye başvuru yapabilirsiniz.
 7. Mevcut borçlarınızdan dolayı kredi onay almamış ise bankaların kredi kampanyalarını takip ederek borç kapatma kredisi ile hem borçlarınızı kapatabilir hem de ihtiyacınız olan nakit parayı almış olursunuz.
 8. Eğer bankanın sizden istediği belgelerde eksiklik var ise veya evraklarda şüphe var ise krediniz onaylanmaz. Bu durumda belge ve evrakları güncellemeniz gerekmektedir.
 9. Kredinin onay almaması gelirinizin düşük olmasından dolayı olabilir. Bankalar maaş bordrosu dışında imzalı, kaşeli maaş yazısı da kabul edebilmektedir. İş yeriniz ile görüşerek yüksek meblağlı maaş yazısı talep edebilir veya gelirinize göre daha düşük limitli kredi için başvuru yapabilirsiniz.

Kredi başvurularınızın onaylanmaması durumunda mutlaka nedenini öğrenin. Ancak bunu banka şubesinden yetkili personelden öğrenebilirsiniz. Ayrıca şunu da hatırlatalım onaylanmayan her kredi başvurusu da kredi notunuzu düşürmektedir. Gereksiz kredi başvurularından sakının. Kredi notunuz düşük, siciliniz bozuk vs durumlarınız varsa size kolay kolay belli bir süre kredi çıkmayacağını unutmayınız. Yine de bu konu hakkında aklınıza takılan soru varsa aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir.

İlginizi Çekebilir: Ön Onay Alınmış Kredi Nedir?

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca kredi konusunda kafanıza takılan soruları aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Sitemizde de bir çok içeriğe ve bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık