Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

23 Eylül 2016

Maddi açıdan sıkıntılı dönemlerde borç bulmak zor olabilir. Geri ödeme riskleri nedeniyle borç vermeye sıcak bakmayan çok sayıda birey bulunmaktadır. Arkadaş ya da yakın akrabalar aracılığı ile borç edinemeyenlerin başvurdukları ilk yer bankalardır. Kredi, belli bir teminat ya da faiz ödeme karşılığında, düzenli geri ödeme taahhüdü ile bankalardan ya da kredi kuruluşlarından alınan borç paradır. Aynı zamanda hukuki bir sözleşme niteliğinde olan kredi, ihtiyaçlara göre farklı türlerde anılmaktadır. Bankacılık işlemleri bakımında çeşitleri olan kredilerin en bilinen türleri şunlardır; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredisidir.

Erken Kredi Ödemesi

Kredi ödemesi, sözleşmenin başladığı tarihte seçilen vade sayısına göre uygulanan faiz oranıyla birlikte oluşacak taksitlerin ödemesini kapsamaktadır. Seçilen vadeye göre faiz oranı ve dolayısıyla geri ödeme tutarı değişmektedir. Geri ödeme tutarlarında ve tarihlerinde bankaların katı kuralları bulunmaktadır. Kredi taksitinin gecikmesi durumunda, önce ihtar daha sonra gecikme faizi işlenebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kredi kullanıcısı taksitlerini peşin ödemek ya da kalan tüm kredi borcunu kapatmak isteyebilir. Bu durumda da krediyi erken ödemenin cezası var mı şeklinde kaygılar başlamaktadır. Her bankanın kredi geri ödeme prosedürleri farklı olabilmektedir.

Erken Kredi Kapatma

Bir banka, kredi borcunun 10 taksitini tek bir ödemede kapatmak isteyen müşteriye faiz indirimi seçeneği sunarken, başka banka, sözleşme tarihinde kararlaştırılan faiz ödemesi ile birlikte ödemeyi kabul etmektedir. Bu durumda borcun tek seferde ödenmesinin avantajı bulunmamaktadır. Örnek olarak Garanti bankasının izlemiş olduğu politikası gereği kredinin peşin ödenmemesine olanak tanımamaktadır. Banka politikalarının birbirinden farklı yöntemlere sahip olması nedeniyle, kredi sözleşmesi imzalanmadan önce konuyla ilgili detaylı bilgi talep edilmelidir. Sözleşme sonrası gelişen bir durum ise mutlaka işlem yapmadan önce kredi veren banka görevlisine danışılması gerekmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık