Kurumsal – Ticari Krediler Başvurusu Nasıl Yapılır?

24 Mayıs 2016

Ticari kredi, işletmesini geliştirmek isteyen işletmeciler, iş yerlerini geliştirmek adına yapacakları yatırımlar için finansal desteği bankalardan kredi alarak sağlayabilmeleri mümkün. Ticari krediler kişilerin yapacakları iş yatırımları için hazırlanmış olan ve bankalar tarafından verilen kredi türlerindendir.

Ticari Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari işletmelerin küçüklüğü veya büyüklüğüne bakmaksızın bu tür kredileri bankalardan isteyen bütün işletmeciler kullanabilirler. Bu tür krediler de ihtiyaç olan kredi tutarı belirli vadeler ile alınır. Bu tür kredileri alan işletmeciler, işletmelerini geliştirir ve çok rahatlıkla uzun vadeler de aldığı kredinin geri ödemesini yapabilir. Ticari kredi firmalara verilen kredi türü olduğu için bu krediyi kullanmak isteyen kişinin bir firması olması gerekir. Ticari krediler de Firmanın aktif olarak faal şekil de çalışmasına bakılır ve geçmişe yönelik bankalar ile yapmış olduğu çalışmalar da herhangi bir aksaklık veya sorun yaşamamış olması gerekir. Firma ticari kredi kullanmak istediğin de bankanın bütün şartlarına uygun olması gerekir ve kredi kullanacağı esnada banka tarafından istenilen evraklarını tamamlaması gerekir.

Ticari kredi başvurusu için istenen belgeler nelerdir?

Kredi başvurusu esnasında istenilen evraklar;

  • Şirketin imza sirküleri
  • Vergi levhası
  • Resmi gazetesi
  • Bağlı olduğu ticari oda kaydı

gibi evraklar banka kredi kullanım esnasında krediye başvuru yaparken istenilen evraklardır.

Ticari Kredi Çeşitleri

Bu evrakların hazır olması durumunda bankaya kredi başvurusunda bulunarak kredi kullanılabilir. Ticari krediler aynı zaman da iki tür kredi olarak kullandırılır. Bunlar; rotatif krediler ve spot kredilerdir. Spot krediler, kredi alırken kredi faizi olarak uygulanan faiz oranı yapılan vadenin sonuna kadar değiştirilmeyen, vergi ve kesintilerin anlaşılan dönemler de, anaparanın ise kredi sonun da tek seferde ödenen kredidir. Rotatif krediler ise, belirlenen limit durumunda rotatif krediyi kullanan kişinin, sürekli kredi ödemesi veya kredi kullanması ve zamanla limit durumun değişkenlik gösterdiği kredi türüdür. Alınan ticari krediler de vade uzunluğuna göre krediler kısa vade kredi, orta vade kredi, uzun vade kredi olarak adlandırılırlar. Bu tür vade zamanlamasına göre alınan krediler de, kısa vadeli kredilerin vade süreleri on iki aylık bir zaman dilimidir. Orta vadeli kredilerde ise on iki ile yirmi dört ay gibi bir zaman dilimine uzar. Yirmi dört aydan uzun vade olan kredilere ise uzun vadeli krediler denir. Ayrıca şirketler teminatlı krediler de kullanabilir. Bu tür krediler teminat gösterilerek kullandırılır. Bu krediler ise açık krediler, (bu tür krediler teminatsız kredilerdir) teminatlı krediler, kefalet karşılığı krediler ve maddi teminatlı krediler olarak sınıflandırılır.

Bankaların firmalara sundukları çok çeşitli krediler vardır. Bu krediler oldukça avantajlı faiz ve vadeler ile kişiye sunulur. Bu krediler sayesinde firmalar nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılarlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık