Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

13 Ekim 2017

Kredi çekmek istiyorum, maaşıma göre en fazla ne kadar kredi çekebilirim? Kredi limiti neye göre belirlenir? kredispara.com olarak sizlere bu yazımızda maaşa göre kredi limitleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Kredi Limiti

Kredi limiti neye göre belirlenir” öncelikle buna bakalım. Banka kredileri hayatımızı kolaylaştırıcı finansal kaynaklardır. Banka kredilerini çekmek istediğimizde banka bizden birtakım şeyler ister. Bunların başında kredi sicilinin temiz olması ve kredi notunun yüksek olması gelmektedir. Eğer bunlarda bir sıkıntı yok ise bankanın krediyi verirken ve aynı zamanda vereceği kredinin limitini belirleyici faktör olan gelir durumumuzu sorgular.

Kişilerin gelir durumu kredi limitleri için son derece önemlidir. Ancak burada hemen şunu belirtelim ki kullanılacak kredi türüne göre de farklı uygulamalar söz konusudur. Yani ihtiyaç kredisi limiti ile ev ve araç kredilerinin limitleri farklı olduğundan maaşa göre uygulamada da bazı farklılıklar olmaktadır. Kredi başvurusu sahibinin gelir durumuna göre özellikle ihtiyaç kredilerinin limitleri belirlenmektedir. Her ne kadar konut ya da araç kredilerinde rehin koyma uygulaması olsa da çok düşük gelir sahipleri bu kredilere kolaylıkla ulaşamayabilirler.

Maaşıma Uygun Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde bankaların kredi ürünlerine ulaşmak son derece kolay ve aynı zamanda hızlı hale gelmiştir. Bankalar kredi verme yarışı içine girmiştir. Artık bir tıkla kredi alıp kullanmak mümkündür. Bankalar öncelikle kendi maaş müşterilerine web üzerinden anında kredi kullandırabilmektedir. Hatta bazı bankalar hazır kredi ürünü ile daha önceden limitleri belirlenmiş kredileri müşterilerine sunmaktadır.

Bankaların kredi verme politikalarını incelediğimizde kredi limitleri ile ilgili genellikle şu uygulamalar görülmektedir.

  • Özel sektör çalışanları maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilmektedir.
  • Devlet memurları maaşlarının 30 katına kadar kredi alabilmektedir.
  • Emekliler, maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilmektedir.

İhtiyaç kredisi verirken bankalar bu oranlar üzerinden kredi limiti belirlemektedir. Gelir belgesinin resmi olması ve belgede alınan maaş miktarı belirlenmiş olmalıdır. Son yıllarda maaş bordrosu dışında özellikle özel sektör çalışanları için şirketten onaylı maaş yazısı da kabul edilmektedir. Maaş bordrosunda ya da alınacak maaş yazısında yazan resmi rakam üzerinden bankalar değerlendirme yaparak kredi limiti belirlemektedir.

Bu oranlar ihtiyaç kredileri için geçerlidir. Konut kredilerinde ya da araç kredilerinde durum farklıdır. Bu kredilerde bankalar ilgili konut ya da araç üzerinde kredi vadesi boyunca rehin koyarlar ve dolayısı ile borç ödenmediği taktirde bunlara el koyarlar. Konut ve araçların maddi karşılıkları yüksek olduğundan maaş miktarının oran karşılığı uygulaması yoktur. Ancak burada şunu da hatırlatalım, bankalar çok düşük maaşlara sahip olanlara illaki krediyi verir diyemeyiz. Yani bankanın kredi limitini belirlerken yine maaş miktarlarına baktığını unutmayalım.

İhtiyaç kredilerinde bir başka durum ise sadık müşteri olunmasıdır. Yani bankalar iyi ve sadık müşterilerine inisiyatif kullanarak maaşlarına göre daha fazla kat oranla kredi limiti belirleyebilirler. Kredi sicili temiz olan ve kredi notu bir hayli yüksek olanlar bankalardan daha yüksek limitli kredileri rahatlıkla kullanabilirler. Yıllardır aynı banka ile çalışan ve maaş müşterisi olanlar daha yüksek limitli kredi alabilmektedir.

TAVSİYE KONUMUZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için kredi kategorimize de bakmayı ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık