Mersis No Nedir? Nasıl Alınır?

17 Ağustos 2018

Mersis no nedir diye merak mı ediyorsunuz? Mersis no hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Mersis no nasıl alınır diye kendi kendinize soruyor musunuz? kredispara olarak bu yazımızda sizlere mersis no nedir, nasıl alınır üzerine bilgiler veriyoruz.

Mersis No Hakkında

Mersis No Nedir?

Mersis, Merkezi sicil kayıt sisteminin kısaltılmış halidir. Mersis no ise bu kayıt sisteminde kayıtlı olan sicil numarasıdır. Bu sicil kayıt sistemine göre, işletmelerin ticari bilgileri bu sistemde yer alır. Yani mersis no, ticari işletmelerin sicil kayıt numaralarıdır. 1 Ocak 2014 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu şekilde ticari alanda faaliyet gösteren işletmeler mersis no sistemi ile daha çabuk ve güvenilir olarak işlem yapabilmektedir. Aynı şekilde, bu işletmeler için yapılacak resmi işlemler de çok daha çabuk olmaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2012 yılında başlatılan çalışmalar neticesinde 2014 yılında faaliyete geçen Mersis no uygulaması ile şirketler tüm resmi işlemlerinde bu sicil kayıt numarasını kullanmaya başlamıştır. Kullanmak zorunlu hale getirilmiş ve kullanılmaması halinde para cezası uygulaması getirilmiştir.

Mersis No Ne İşe Yarar?

Ticari alanda faaliyet gösteren işletmelerin kullanımı zorunlu olduğu Mersis no hem işletme için hem de bağlı olduğu yani işlem yapacak kurum ya da kurumlar için işlem kolaylığı sağlamaktadır. Zamandan da büyük bir tasarruf elde edilmekte zaman kaybı olmamaktadır. İşletmeler fatura, irsaliye, makbuz, gider pusulası, kaşe gibi resmi olarak tutulan evrak ve kayıtlarda mersis no kullanmak zorundadır. Mersis no sayesinde işletmenin resmi işlemleri çok çabuk şekilde sona ermekte ve karışıklığa neden olması önlenmektedir. Ayrıca bu şekilde kamu kuruluşlarındaki iş yükü de büyük bir ölçüde azalmaktadır.

Peki, Mersis No Nasıl Alınır?

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu sistem ile tüm sicil müdürlükleri otomatik olarak sisteme ticari işletme bilgilerini aktarmış bulunmaktadır. Bu şekilde aslında tüm işletmeler için mersis no otomatik olarak oluşturulmuştur. Mersis no, işletmelere özel bir numaradır ve işletmelerin vergi numaraları ve sicil numaraları bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Şahıs şirketlerinin mersis numarası ise şirket sahibinin T.C kimlik numarası sonuna rakamlar eklenerek otomatik olarak oluşturulmuştur. Eğer yeni bir şirket kuruldu ise veya mevcut şirketinizin mersis numarası yok ise bağlı olduğunuz işletme sicil müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda şirketlere geçici bir mersis no verilmektedir. Mersis no ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesi üzerinden kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız Doğum Parası, Doğum Parası Alma Şartları ve Doğum Parası Almak İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık