Mersis No Sorgulama Nasıl Yapılır?

25 Şubat 2017

Mersis No sorgulaması nasıl yapılır? Mersis No sorgulaması yaparken neler lazım? Sorgulama nereden yapabilirim? Diyenler için bu yazımızda Mersis No sorgulaması üzerine detaylı bilgiler veriyoruz. Eğer sizler de mersis no sorgulaması hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız, kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı okumalısınız!

Mersis No sorgulama nasıl yapılır sorunuza geçmeden önce, Mersis No hakkında kısa bir bilgi verelim.

Mersis No Nedir?

kredispara.com sitemizde yer alan diğer yazımızda Mersis no nedir üzerine detaylı bilgi aktarmıştık. Yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Hatırlayacağınız üzere Mersis No, ticari olarak faaliyet gösteren şirketlerin merkezi sicil kayıt sisteminde yer alan sicil kayıt numaralarıdır. Mersis no, işletmelerin resmi işlemlerinde kullandığı hatta kullanmak zorunda olduğu sicil kayıt numarasıdır. 16 hanelidir, işletmeye özeldir ve kullanımı zorunludur.

Mersis No Sorgulamak İstiyorum!

İşletmenize ait mersis numaranızı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, bu işlemi internet aracılığı ile yapmanız gerekmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde işlem gören http://mersis.gumrukticaret.gov.tr web adresi üzerinden işletmelerin mersis no kayıt bilgileri yer almaktadır.

Mersis No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mersis No, hali hazırda tüm işletmelerin otomatik olarak sisteme aktarılması sonucu yer almaktadır. Şirketinize ait mersis bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz üzere, bakanlığın http://mersis.gumrukticaret.gov.tr web adresine giriş yapmalısınız. Daha sonraki işlemleri ise şu şekilde sırasıyla aktaralım.

  • Mersis menüsünden şirket sorgulama alanına giriyoruz.
  • Burada, firma arama butonuna basıyoruz.
  • Ticaret sicil müdürlüğü sekmesinden, bağlı bulunduğunuz il müdürlüğünü seçiyoruz.
  • Daha sonra adres bilgisi olarak, şehir seçimi yapıyoruz.
  • Firma ünvanı, vergi numarası ya da ticaret sicil numarası bilgilerini yazarak firma araması yaptırıyoruz.

Sistemde otomatik olarak oluşturulmuş olan mersis kayıt bilgilerine, sorgulama ekranında şirket bilgilerinin yan tarafında bulunan detay butonuna basarak ulaşabilirsiniz. Şahıs firmalarında mersis no, kişiye ait 11 haneli kimlik numarası ile başlamaktadır. Kimlik numarasının sonuna sistem otomatik olarak 5 hane olacak şekilde numara eklemesi yapar.

Tüzel kişilikte faaliyet gösteren firmalarda ise mersis no, firma vergi numarası içermektedir. Ancak vergi numarası bulunmayan, sisteme henüz kayıtlı olmayan firmalar için geçici mersis numarası oluşturulmaktadır. Bu gibi durumlarda, işletmeler ticaret sicil müdürlüğü ile iletişime geçerek bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık