Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Alır?

10 Mayıs 2016

Mikro kredi, dar gelirli ailelerin bütçelerine katkı bulunmak adına geliştirilmiş bir kredi desteğidir. Dar gelirli ailelerin ev hanımlarına, aile bütçesine katkı sağlamak amacı ile iş kurması için verilen küçük çaplı tutarlara mikro kredi denir.

Mikro Krediyi Kimler Nasıl Alır?

Mikro kredi almak isteyen ev hanımları başvuru yaparak kolaylıkla alabilirler. Bunun için mikro kredi almak isteyenlerin aile bütçe ve gelirlerinin düşük olması gerekmektedir. Ev hanımları bu krediden faydalanabilmek için arkadaşlarından, komşularından veya tanıdıkları kişilerden aile bütçesi düşük dört ev hanımı daha bularak kendisi ile birlikte beş kişi olup bu krediye başvuru yapabilirler. Kredi başvurusunun olumlu olması için katılmaları gereken bir haftalık eğitim kurslarına katılırlar. Bu kursalar mikro kredi kullanacak kişilerin krediyi aldıkları takdirde yapabilecekleri işi geliştirme adına ve iş seçimi konusunda bilinçlendirmek adına düzenlenir.

Mikro Kredi Başvurusu

Kredi almak isteyen kişiler mikro kredi başvuru formu doldurarak bu formla başvuru yaparlar. Bunun dışında maddi düzeyi düşük olmasını belirten fakirlik ilmühaberi, ikametgâh belgesi, sabıka kaydı nüfus aile bildirimi, sosyal güvencesinin olmadığına dair belge, kira kontratı, kendisinin, annesinin, babasının ve eşinin gayrimenkul tapu kayıtları ve mikro kredi alınınca yapılacak işin beyanı mikro krediye başvuru esnasında gerekmektedir. Mikro krediyi kullanmak isteyen kişilerin aldıkları krediyi isteğe bağlı olarak ekip halinde veya tek başlarına yapmaları mümkündür. Beş kişinin başvurması sonucu her bir kişiye ayrı ayrı verilen yüz Türk lirası ile bin Türk lirası arasındaki mikro krediyi başvuruyu yapan beş kişi istedikleri şekilde birlikte veya ayrı değerlendirebilirler. Mikro kredi aldıklarında yapabilecekleri birçok iş bulunmaktadır.

Bunların bazıları örgü, dikiş, nakış, ahşap boyama, yemek yaparak satışı, tuhafiye açmak gibi işler olabilir. Bu krediyi kullanan hanımlar iş seçimlerini el becerilerinin uygunluğuna göre seçmelidirler. Mikro kredi kullanan kişi ilk kullanmış olduğu krediyi ödediği takdir de bir yıl sonra tekrar etlik mikro kredi kullanabilir ve ikinci yılda bu tutar iki bin Türk lirasına çıkarılır. Diğer yıllarda da katlanarak devam eder. Bu durum mikro kredi alarak iş kuran ev hanımlarının işlerini daha kolay geliştirebilmelerini sağlar. Mikro kredi alan kişiler aldıkları krediyi geri bir yıl vadeli olarak öderler.

Bugüne kadar toplam da on beş bin kadın “ben bu krediyi öderim” sözü ile mikro kredi kullandı ve kullanılan krediler yüz de yüz tam olarak geri dönüşüm sağladı. Ev hanımları verdikleri sözü tutarak aldıkları mikro kredilerin tamamını ödüyorlar. Bazı bankalar da ev hanımları için hazırlanan bu projeye destek vermek amacı ile mikro kredi veriyorlar. Bu bankalarda başvuran ev hanımlarına faizsiz, kefil istemeden ve sigorta zorunluluğu olmadan krediyi kullandırıyorlar.

Konumuzla alakalı diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

ev hanımlarına kredi

Çalışmayan ev hanımları için kredi imkanları bu yazımızda.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kesin Onaylı Kredi Başvurusu başlıklı yazımız Hangi banka ön onaysız kredi, Kesin kredi veren banka ve Kesin onaylı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık