Odeabank Kime Ait? Ortakları ve Sahibi

Odeabank kimin? Odeabank ortakları kimdir? Odeabank yönetiminde kimler hak sahibidir?  Bankacılık sektörünün en yeni isimlerinden olan Odeabank ile ilgili detaylar bulacağınız bu yazımızı beğeni ile okuyacaksınız!

Odeabank Hakkında

Odeabank kimin” sorusunun cevabını verelim. Ülkemizde faaliyet gösteren Odeabank Mart 2012 yılında kurulmuştur. Bankanın ana hissedarı ise Bank Audi’dir. Bank Audi ile birlikte toplam 7 hissedarı bulunan Odeabank, yatırımcılar için 100.000 TL’ye kadar devlet güvencesinde olan bir bankadır. Son derece iddialı bir şekilde piyasaya giriş yapan Odeabank ilk yıllarında Türk Lirasına en yüksek faiz veren banka olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de 20’ye yakın il merkezinde faaliyette olan banka 50’nin üzerinde şubesi ile hizmet vermektedir. 2000’e yakın çalışanı bulunan Odeabank yakın bir gelecekte birçok yeni şube açmayı planlamaktadır. Geçtiğimiz yıl aktif işlemlerde Türkiye 9. olan banka gelecek yıllarda ilk 5 içinde olmayı da hedeflemektedir. Spor alanında sponsorlukları da bulunan banka Türkiye’de bankacılık sektöründe gerçekten her açıdan hızlı bir giriş yapmıştır. Bankanın şuan ki genel müdürü ise Hüseyin Özkaya’dır.

Odeabank Ortaklık Yapısı

Odeabank ana hissedarı Bank Audi’dir. Hisselerin % 73 kısmı Bank Audi’ye aittir. Bunun dışında 6 tana daha küçük ölçekli hissedarı bulunan Odeabank ortaklık yapısı ise şu şekildedir.

Bank Audi: % 73,66

European Bank for Reconstruction and Development: % 8,01

International Finance Corporation: % 6,36

IFC FIG Investment Company: % 3,43

H.H Sheikh Dheyab Binzayed Binsultan Al-Nahyan: % 4

Audi Private Bank: % 2,76

Mohammad Hassan Zeidan: % 1,78

Odeabank toplamda 3.288.842.000 adet hisseden kurulu bir bankadır. Bankanın yürürlükteki ismi Odea Bank A.Ş’dir. Bankanın yönetim kurulu başkanı ise Samir Hanna’dır.

Odeabank Ana Hissedarı Bank Audi Hakkında

 Odeabank ana hissedarı olan Bank Audi merkezi Lübnan’dadır. Bank Audi 11 farklı ülkede faaliyet gösteren büyük ve güvenilir bir gruptur. Bank Audi bankacılık faaliyetlerinin tamamını yerine getirmektedir. Bank Audi Lübnan menkul kıymetler borsasında ve Londra menkul kıymetler borsasında işlem görmektedir. 2017 yılı itibari ile müşteri mevduatları 50 milyar dolara yaklaşmıştır. Odeabank, Bank Audi önderliğinde büyük bir finansal güce sahiptir. Bu da bankanın güvenirliğini arttırmaktadır. Odeabank ana hissedarı Bank Audi’nin otomotiv sektöründe yer alan Audi firması ile her hangi bir bağı yoktur.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık