Öğrencilere Kredi Veren Bankalar 2018

13 Aralık 2017

Öğrenciyim, kredi çekebilir miyim? Öğrencilere kredi veren bankalar var mı? Öğrencilere kredi veren bankalar hangileridir? Merak ediyorum diyenler için kredispara.com olarak bu yazımızda güncel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Öğrenciyim Kredi Çekebilir miyim?

Öğrenciler, yani üniversite öğrencileri kredi çekebilir mi, merak edilen başlıca konulardan bir tanesidir. Üniversite öğrencileri çoğunlukla ailelerinden uzakta başka bir şehirde eğitimlerine devam etmek zorundalar. Hal böyle olunca onlarından ekstradan yeme içme, barınma, ulaşım gibi bir takım giderleri olmaktadır. Her ne kadar ülkemizde üniversite öğrencileri için bir takım imkânlar sunulsa da bunlar başlı başına bedava değildir.

Üniversite okuyan öğrenciler için devlet Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile burs vermektedir. Ancak burs kontenjanı sınırlıdır. Bunun yanı sıra özel kurum ve kuruluşlar da üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Ancak bu da ülkemizdeki tüm öğrencilerin yalnızca çok az bir kısmını kapsamaktadır. Yine Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile devlet üniversite öğrencilerine öğretim kredisi vermekte mezun olunduktan sonra geri almaktadır. Ancak devletin verdiği bu kredilerin aylık miktarı çok fazla değildir. İşte bu noktada akla gelen şey ise öğrencilerin bankalardan kredi çekip çekemediğidir.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Var mı?

Öğrenciler için alternatif finansman ise yine bankalardan düşünülmektedir. Özellikle çalışan ve ticaret erbaplarına kredi veren bankalar, öğrencilere kredi verme konusunda biraz temkinli yaklaşmaktadır. Çünkü hali hazırda öğrencilerin bir işi yoktur. Yani öğrencinin kredi taksitini ödeyebilmesi için bir geliri olmalıdır. Ancak tüm öğrenciler için bu farklılık gösterebilmektedir. Eğer bir üniversite öğrencisi aynı zamanda bir işte çalışıyor ise geliri var demektir. Hele ki çalıştığı işte sigortalı ise ve maaşını belgeleyebiliyor ise zaten burada her hangi bir sıkıntı yoktur. Ancak çalışan üniversite öğrencilerinin çoğunluğu yarı zamanlı veya dönemsel işlerde çalışmaktadır. Hal böyle olunca çalıştıklarını ispat etmeleri veya maaşlarını gösterebilmeleri güç olmaktadır. Ama ülkemizde son dönemde bankacılık sektöründe bazı değişiklikler yaşanmakta ve bazı esneklikler görülmektedir. Bankalar arası rekabetin artması ve buna ilaveten ülkede borçlu sayısının çoğalması ile kredi verecek yeni müşteri sayısının azalması gibi hassas nedenlerden dolayı bankalar üniversite öğrencilerine de kredi vermeye başlamıştır. Şuan için öğrencilere kredi veren banka sayısı az olsa da ileride bu konuda da artış olacağı beklenmektedir.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Üniversite öğrencilerine kredi veren bankalara baktığımızda geçmişte yine öğrencilere kredi kartı veren bankalar olduğunu görüyoruz. Bu bankalar günümüzde üniversite öğrencilerini desteklemek, onlara finansal yardım sağlamak adına düşük limitli de olsa öğrenci kredisi vermektedir. Bankalar günümüzde 36 / 48 ay taksitli düşük limitli öğrenci kredileri vermektedir.

Bankacılık sektörünün önde gelen bankalarından olan Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Finansbank, ING Bankası, Akbank, Odeabank üniversite öğrencilerine kredi vermektedir.

Üniversite de okuyan öğrencilere kredi veren bankaların kredi limitleri düşük olsa da öğrenciler bu imkanlardan yararlanabilirler. Bu kredilerin genel şartları ise 18 yaşından büyük olmak, Üniversite öğrencisi olduğunu belgelemek, varsa yarı zamanlı çalıştığı yerden maaş belgesi almak, kredi notu düşük olmamak, kredi sicili temiz olmaktır. Bazı bankalar ise öğrenci kredilerini verirken aileden bir kişinin de kefil olmasını talep edebilirler.

İlginizi Çekebilir: Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar Listesi

Konumuzu beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca bir çok kredi bilgisine web sayfamızın kredi kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. hayri dedi ki:

  Merhaba,
  Acil kredinizi hemen bugün e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin.

  1. Kredispara dedi ki:

   Merhabalar. Eğer resmi bir finans kuruluşu iseniz bizlere gerekli bilgiyi vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bu buradan resmi olmayan kişilerin gayri resmi olarak kredi vermesi yasaktır. İlginizden dolayı teşekkür ederim.

 2. ahmet dedi ki:

  Çok güzel bir konu paylaşmısınız. Teşekkürler.

Yorum Yaz


Yukarı Çık