Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Ne Yapmalı?

4 Ocak 2017

kredispara.com olarak bu yazımızda sizlere kredi borcu ile ilgili önemli bir detay üzerine bilgiler aktarıyoruz. Ölen kişinin kredi borcu ne olur hakkında detaylı bilgileri sizler için araştırdık. Eğer siz de bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Bankalardan kredi çektikten sonra daha kredi ödemesi bitmeden vefat etmek herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durumda ölen kişinin kalan mevcut borcunun ne olacağı ile ilgili yasal düzenlemeler mevcuttur. Bu yasal düzenlemelerin başında ise kredi alınırken ayrıca bir ücret ödenerek yapılan hayat sigortalarıdır.

Kredilerde Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası en genel ifade ile maddi koruma yöntemidir. Krediler çekilirken bankalara hayat sigortasının yapılmasının zorunlu olduğunu söylemektedirler. Ancak yasa gereği, kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak yararlı olduğu kesindir. Hayat sigortası olmadan da bankaların çoğunluğu kredi vermemektedir. Özel bankaların hayat sigortası olmadan kredi vermeme durumuna yasal olarak devlet müdahale edemez. Ama burada önemli olan nokta şudur: hayat sigortasını başka bir kurum üzerinden yapma hakkı kişiye aittir. Yani kredi çekmesi mümkün olan, tüm şartları yerine getiren kişiler kredi çektikleri banka dışında başka bir yerden hayat sigortası yaptırarak ilgili belgeyi kredi çekmek istediği bankaya ibraz edebilirler. Bu durumda banka krediyi vermek zorundadır. Aksi halde kişinin tüketici hakem heyetine başvuruda bulunma hakkı vardır. Ve çoğunlukla tüketici hakem heyeti kişiyi haklı bulurlar.

Hayat sigortası kapsamında kredi çeken kişiler, vefat durumlarında kalan kredi borçlarını bir nevi garanti almış olurlar. Çünkü hayat sigortası olmasaydı, kişinin ölümü ile kredi borcu mirasçılarına ya da varsa kefiline kalacaktır. Bu durumda mirasçılar ya da kefiller o borcu ödemekle yükümlüdürler. Mirasçılar yani kişinin birinci derece yakınları reddi miras yaparak hem kişinin mirasından vazgeçebilirler hem de borcundan kurtulabilirler. Ancak vefat eden kişinin kredi çekerken varsa kefili için aynı durum geçerli değildir. Eğer kredi çekilirken hayat sigortası yapılmamış ise kefil her durumda borcu ödemekle yükümlüdür.

Ölen Kişinin Kredi Hayat Sigortası Var İse;

Ölen kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış ise hem ihtiyaç hem ev hem de araç kredilerinde borcun tamamı sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.

Ölen Kişinin Kredi Hayat Sigortası Yok İse;

Ölen kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmamış ise kredi borcu varsa kefile ya da mirasçılarına kalır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere mirasçılar reddi miras yaparak kredi borcundan da kurtulur. Ancak varsa kefiller için böyle bir şey söz konusu değildir.

Kredi Hayat Sigortası Neyi Kapsamaz?

Kredi hayat sigortası yaptırmak, kredi çekenler için büyük avantaj sağlar. Tabi aslında bu avantaj daha çok ölen kişinin yakınları ve varsa kefili için söz konusudur. Ancak kredi çekerken hayat sigortası yaptıran kişinin yakınları hayat sigortasından yararlanabilmek adına öncelikle ölüm raporunu bankaya ve ilgili sigorta şirketine iletmelidir. Burada önemli olan nokta ise kişinin nasıl öldüğüdür. Şüpheli ölüm durumlarında sigorta şirketleri borcu ödememe hakkına sahiptir. Şüpheli ölümlerde hayat sigortası sözleşmesi iptal edilir. Şüpheli ölümler en çok intihar ve kişinin anlaşarak kendini öldürtmesidir. Yapılacak soruşturma ile bunlar belirlenmektedir. Özellikle intihar durumları ölüm raporlarında açıkça belirtilmektedir. İşte bu durumlarda hayat sigortası kredi borcunu üstlenmez. Dolayısıyla ölen kişinin kredi borcu yakınlarına ve varsa kefillerine kalır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık