Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur diye merak mı ediyorsunuz? Bir yakınınız vefat etti ve mevcut kredi kartı borcu ne olacak diye düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. kredispara.com ekibi olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde bu yazımızda sizlere ölen kişinin kredi kartı borcu üzerine bilgileri paylaşıyoruz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Kimisi alışveriş için kullanmakta kimisi ise nakit çekimi olarak kullanmaktadır. Oluşan hayat telaşı ile günden güne nakit akışı ve kredi kartı ile alışveriş yapmak gibi alışkanlıklarımız oluşmuştur. İnsanlar bankalara borçlu halde yaşamakta, yaşlanmakta hatta ölmektedir. Peki öldükten sonra kredi kartı borcu ne olacaktır? Ödenecek midir, ödenmeyecek midir? Yada kim ödeyecektir gibi düşünmekteyiz. Burada hemen ifade edelim ki ölen kişinin kredi kartı borcu varislerine yani mirasçılarına kalmaktadır. Ancak bu her durum için geçerli değildir. Yazımızın devamında konuyla ilgili detaylı açıklamalara yer verdik.

Hayat Sigortası Kapsamında Kredi Kartı Borçları

Hayat sigortası son yılların en avantajlı sistemi olmuştur. Artık günümüzde her alanda sigorta yapılmaktadır. Hayat sigortaları da kişilerin ölümleri ile ilgili durumları kapsamaktadır. Eğer bir kişinin hayat sigortası var ise sözleşme hükümleri gereği yakınlarına maddi destek sigorta şirketi tarafından verilmektedir. Ancak bu maddi destek sürekli olmamakla birlikte kişinin ölümüne ve sözleşmenin biçimine göre değişmektedir. Kredi kartı kullananlar da hayat sigortası kapsamında borçlarını sigortalatabilirler.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Hayat Sigortası Var İse;

Ölen kişi, eğer mevcut kredi kartını limit dahilinde sigortalatmış ise borcu sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir. Yakınları bu borçtan etkilenmez.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Hayat Sigortası Yok İse;

Ancak ölen kişinin kredi kartı için hayat sigortası yok ise kredi kartı borcu birincil derece yakınlarına yani mirasçılarına kalır. Ama burada bilinmesi gereken de şudur; kredi borçlarında olduğu gibi kredi kartı borçlarında da mirasçılar reddi miras yöntemi ile borçtan kurtulurlar. Banka borcun tahsili için ölen kişinin mal varlığına el koyar. Ve mirasçılar reddi miras yaptıkları için mirastan hiçbir şekilde yararlanamazlar. Ama borçları da olmaz

Kredi Kartı Hayat Sigortası Her Durumda Geçerli midir?

Kredi Kartı hayat sigortası her durumda geçerli değildir. Hangi durumlarda geçerli olduğu ya da olmadığı sözleşmelerde açıkça belirtilmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre genel şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kredi kartı hayat sigortası belirli bir limiti kapsar, her zaman kredi kartı limitine eşit değildir. Bu Sözleşmelerde açıkça belirtilir.
  • Ölen kişinin, ölmeden önce mevcut kredi kartı borcunu aksatmadan ödemiş olması gerekir. Ödemesi aksamış borçlar kredi kartı hayat sigortası tarafından kesinlikle ödenmez.
  • Ölen kişinin, ölmeden önce kredi kartı ile yaptığı işlemler soruşturma kapsamında incelenir
  • Ölen kişinin ölüm raporu dikkate alınır, intihar gibi şüpheli ölümlerde hayat sigortası geçerli değildir.

kredispara.com ekibi olarak tüm borçlulara ödeme kolaylığı dileriz. Borçlarınızı ölmeden önce rahat rahat ödemenizi temenni ediyoruz. Daha önce yazmış olduğumuz Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Ne Yapmalı? yazımız ilginizi çekebilir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Kartı ile İnternetten Nasıl Alışveriş Yapabilirsiniz? başlıklı yazımız İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş, Kredi kartı alışveriş ve Kredi kartı ile alışveriş nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık