Olumsuz ve Reddedilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

8 Haziran 2018

Kredi başvurum olumsuz sonuçlandı, ne zaman silinir? Olumsuz kredi başvurusu ne zaman silinir gibi sorularınızın cevaplarını araştırdık. Daha fazla detay ve konuyu merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kredi Başvurusunun Reddedilmesi

İnsanlar ihtiyaç duydukları anlarda bankalardan kredi talebinde bulunuyorlar. Nakit sıkışıklığı çekenler, bir başka borcunu kapatmak isteyenler, ev araba vs almak için nakit ihtiyacı olanlar kolaylıkla kredi başvurunda bulunmakta ve kredi çekebilmektedir. Günümüzde kredi başvurusu oldukça kolay ve hızlı olduğu gibi kredi kullanımı da oldukça kolaydır. Eskisi gibi bankalar kredi verirken bin bir zorluk çıkarmamakta çok daha esnek bir yapıda kredi verebilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen yine de kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması, reddedilmesi gibi durumlar yaşanmaktadır.

Kredi başvurularının reddedilmesi durumu kredi kullanımının yaygın olduğu kadar yaygındır. Günümüzde geçim sıkıntısı başta olmak üzere pek çok durumda nakit ihtiyacı vardır ancak insanların ödeme gücü ve düzeni değişmiştir. Hal böyle olunca borç ödemelerinde aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu da dolayısıyla kişinin kredi siciline yansımakta ve kredi notunu düşürmektedir. Bunlarla birlikte kredi alabilme şansı da azalmaktadır. Kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması nedenleri arasında bu faktörler baş sıralarda gelmektedir.

Olumsuz Olan ve Reddedilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinmektedir?

Kredi kayıt bürosunca tutulan bu kayıtlar, kredi talebinde bulunanlar için son derece önemlidir. Bankalar artık online olarak ve çok daha hızlı olarak bu bilgilere ulaşabilmektedir. Kredi sicilini etkileyen etmenlerin arasında olumsuz sonuçlanan, reddedilen kredi başvuruları da vardır. Her olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu kişilerin kredi notunu düşürmekte ve kredi sicilini doğrudan etkilemektedir.

Kredi siciline etki eden olumsuz ve reddedilen başvurular zamanla silinmekte daha doğrusu kredi notunu etkilemesi kaybolmaktadır. 6 ay içerisinde silinebilen reddedilen başvurular sonrasında kişilerin kredi notları bu yöndeki düşüşünü bırakmaktadır. Ama çok daha garanti olarak gereksiz yere kredi başvurusunda bulunmamakta ayrıca bir fayda vardır.

Kredi Başvurularının Olumsuz Sonuçlanmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Kredi başvurularının reddedilmesini, olumsuz sonuçlanmasını önlememiz tabii ki de yararımıza olacaktır. Çünkü bu kredi sicilimizin bozulmasını önleyici önlemlerdir. Peki, nedir bunlar diyorsanız, tavsiyelerimizi sizlere şu şekilde aktaralım.

  • Mümkün olduğunca mevcut kredi notunuzu yüksek tutun.
  • Kredi sicilinizin bozulmaması için mümkün olduğunca borçlarınızı aksatmayın. Son ödeme tarihinden önce muhakkak ödeme yapın.
  • Kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi siciliniz ve kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olun.
  • Kredi başvurularınızı mümkün olduğunca banka şubesinden yapın ve başvuru yapmadan önce kredi siciliniz hakkında bilgi sahibi olun.
  • Bir kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise peşi sıra başka bir bankadan kredi başvurusu yapmayın.

İşte bu yöntemleri kullanarak kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasını önleyebilirsiniz. Bankalar kredi verirken özellikle kredi notuna ve kredi siciline baktığından dolayı bu hususlara ayrıca dikkat edilmelidir.

Kredi başvurusunda bulunurken ayrıca gelir belgesinin de önemi büyüktür. Gelir düzeyi ne kadar yüksek olursa bankanın değerlendirmesi o yönde iyi olacaktır. Ayrıca kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanacağını düşünüyorsanız, ipotek ve teminat göstererek kredi çekebileceğinizi de ayrıca hatırlatırız.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık