Ön Onay Alınmış Kredi Nedir?

22 Eylül 2017

Kredi başvurusunda ön onay almış kredi nedir? Ön onay alınmış kredi ne demektir? Ön onay alınmış kredi ile ilgili bilmek istediklerinizi bu yazımızda bir araya getirdik.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu

Banka kredileri hepimizin her an ihtiyacı olabilecek finansal kaynaklardır. Bu kaynaklar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Banka kredilerini günümüzde anında alıp kullanmak da mümkündür.

Bir banka kredisi başvuru ve kullandırım sürecinde,

 • Krediye başvuru yapılması,
 • Kredi başvuru sahibinin kredi sicilinin banka tarafından incelenmesi
 • Banka tarafından kredi değerlendirmesinin yapılması
 • Krediye ön onay verilmesi
 • Gerekli evrakların bankaya teslimi
 • Kredi başvuru sahibinin kredi sözleşmesini imzalaması
 • Kredi kullanımın gerçekleştirilmesi

Aşamaları vardır. Bu aşamalardan kredinin ön onay almasına kadar olan kısım günümüzde 5 dakika içersinde gerçekleşmektedir. Krediye ön onay çıkması ve sonrası ise zaman alan kısımlardır.

Ön Onaylı Kredi

Günümüzde bireysel ihtiyaç kredileri anında başvuru ve anında kullanım imkanı ile karşımıza çıkmaktadır. Bir krediyi anında kullanıma alabilmek için öncelikle ilgili bankanın müşterisi olmamız ve başvuruyu web bankacılık ya da cep bankacılık üzerinden yapmış olmamız gerekmektedir. Bankalar özellikle maaş müşterilerine daima hazır kredi kullandırırlar. Yani bu müşteriler için hazır da bekleyen bir kredi vardır. Tabii burada müşterilerin gelir durumları ve kredi notları da önemlidir. Maaş müşterilerinin gelirine göre hazır limitli kredisi istenildiği an başvurulunarak anında kullanmak mümkündür.

Krediye ön onay çıkması durumu ise başvuruda verilen bilgilere istinaden yapılan değerlendirmeye göre krediye onay çıkmasıdır. Ancak bu bir ön onaydır ve kesin onaya geçmesi için bir takım prosedürlerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Nedir bu prosedürler şöyle bir göz atalım.

 • Ön onay alan kredinin değerlemesi başvuruda verilen bilgilere göre belirlenmiştir. Bu bilgilerin doğru olması ve gerektiğinde belgelenebilir olması gerekmektedir.
 • Ön onayda belirtilen süre içinde ilgili bankanın en yakın şubesine gidilmesi gerekmektedir.
 • Bankanın ön onayında belirtilen evrakların bankaya teslimi gerekmektedir.
 • Bankada kredi sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir.

Ön onay alınmış kredileri kullanabilmek için bankanın bizden isteklerini yerine getirmeliyiz. Öncelikle şunu da belirtelim ki krediye verilen ön onayda belirtilen evrakların vaktinde teslimi gerekmektedir. Ön onayda yazan örneğin 30 gün içinde şubemize geliniz uyarılarını dikkate almalı ve bu süreyi geçirmemeliyiz. Bu sürelerin geçmesi demek ön onayın iptali demektir. Bu süre içinde banka şubesine gidilmesi gerekir. Bankalar ön onayda genellikle istediği belgeleri de başvuru sahibine mesaj yoluyla iletirler. Bu belgeler arasında olmazsa olmaz TC kimlik kartı ve gelir belgesidir. Tabi bunlara ek olarak bankalar başka evraklar da isteyebilirler.

Ön Onaylı Kredi Çıkar Mı?

Krediye başvurduk ve krediye ön onay çıktı. Peki, bunun nedenleri nelerdir? Şimdi bunları size sıralayalım.

 • Bankanın mevcut müşterisi ya da maaş müşterisi değil iseniz krediyi anında kullanmanız mümkün değildir. Bunun için krediye ön onay çıkar ve banka şubesine davet edilirsiniz.
 • Bankanın müşterisi olabilirsiniz ancak bazı belgeleriniz eksik olabilir. Eksik belgelerinizi tamamlamanız ve krediyi öyle kullanmanız gerektiği için krediye ön onay çıkabilir.
 • Bankanın bilgi güncellemesi yapması gerekiyorsa ve mevcut bilgilerinize banka tarafından ulaşılamıyorsa kredi başvurusu ön onay ile sonuçlanabilir.

Kredi notu çok düşük olmayanlar ve kredi sicili temiz olanlar krediye ön onay çıkması halinde bankanın isteyeceği belgeleri tamamlamaları halinde istedikleri krediyi alıp kullanabilirler. Ancak bazı istisnai durumlarda ön onay çıkan krediye kesin onay çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda kesin onayın neden çıkmadığı başvuru sahibine açık bir şekilde söylenir. Bu daha çok başvuru sahibinin eksik veya yanlış bilgi vermesi, gelir belgesinin kredi limitine göre çok düşük olması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

İlginizi çekebilecek aşağıdaki konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

kesin kredi on onaysız kredi

Kesin kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Tüm detaylar bu konumuzda. Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kesin Onaylı Kredi Başvurusu

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz ayrıca sitemizi sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık