Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

5 Mayıs 2016

Para yönetimi ciddi iştir. Çünkü yaşadığımız bu dünya para üzerine kuruludur. Para kazanmamız ve hayatımızı idame etmemiz gereklidir. Bu sebepten dolayı para yönetiminizi dikkatli ve özenli bir şekilde yapmalıyız. Para yönetimi yapmanız için size bir kaç yöntem aktarmaya çalışalım.

Para Yönetimi için Yapılması Gereken Yöntemler

Para yönetiminde yapılması gereken konu başlıkları ile değinelim. Yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenleri listeleyip yazalım.

Bütçe Planlaması Yapın

Bütçe Planlaması yapın

Gelir – gider dengesi yapmanız için bütçe hazırlamanız şart. Nasıl mı bütçe hazırlanır. Öncelikle gelirleriniz veya gelirlerinizin miktarını belirleyin. Kira geliriniz, aldığınız maaş miktarınız, elde ettiğiniz ek gelir var ise bunların hepsini yazın. Giderlerinizi kalem kalem yazmakta fayda vardır. Örneğin ev kirası, apartman aidatı, ortalama elektrik faturası, telefon faturaları, sabit ödemeleriniz gibi harcamalarınız da bulunuyorsa bunların yazmanızda fayda bulunmaktadır. Sonraki aşama da tüm gelirlerinizden giderlerinizi çıkararak elde kalan para tutarınızı görmeniz sizin için çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu şekilde elinizde kalabilecek tutardan yatırım yapmanıza yardımcı olacak verileri görebilirsiniz.

Eğer ki gelirinizden fazla bir harcamanız var ise gelirlerinizi azaltma yöntemine gitmeye çalışın. Yaptığınız bütçe planlaması sizi doğru yola götürecektir.

Harcamalarınıza dikkat edin

para-harcama

Para yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken maddeler arasındadır. Harcama yapacağınız ürün veya hizmetler sizin gerçekten ihtiyacınız mı yoksa o anlık mı karar veriyorsunuz. Bu sorunun cevabı gerçekten ihtiyaç ise aynı eş değer ürünlerin fiyatlarını araştırın. Sizin için en uygun olan veya hizmetin en uygun fiyatını bulup ihtiyacınızı o yönde giderin. Yok eğer o anlık karar veriyorsanız giderlerinizi yükselttiğinizi ve borçlandığınızı unutmayın. İhtiyacınız olmadığı halde bir harcama yapıyorsanız bu durumdan vazgeçmeye çalışın. İleri de bu durum sizi daha çok zora sokacaktır.

Birikim ve yatırım yapmayı ihmal etmeyin

birikim yapmak istiyorum

Zamanın insana ne getireceği meçhuldur. Yarınlarınızı ve geleceğinizi düşünüp o şekilde hareket edin. Bütçe planlamasında da bahsettiğimiz gibi kesinlikle gelir – gider dengesini yaptıktan sonra arta kalan paranız ile birikim yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Birikim yapmanın bir çok yolu ve yöntemi bulunmaktadır. Örneğin bir kumbara alıp birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Her gün kumraya cebinizdeki bozuk paraları atabilirsiniz. Miktarı önemli değildir. 1 yıl sonunda kumbarayı açtığınızda güzel birikim ile karşılaşmış olursunuz. Kumbara ile birikim yapmanın avantajı şu şekilde olmaktadır. Cebinizde duran para kesinlikle harcanacaktır. Ama kumbarada duran para birikim olacaktır sizin için.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın

borç altına girmek

Borçlanma konusuna dikkat edin. Eğer boyunuzdan büyük borçlar altına girerseniz bu sizin için çok büyük sıkıntı yaratacaktır. Hem o borçları kapatmak için daha fazla çalışacaksınız hem de kazancınızdan bir şey anlamayacaksınız. Bu durumda hem psikolojinizi hemde sağlığınızı tehlikeye sokacaktır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Doğru Yatırım Nasıl Yapılmalı? başlıklı yazımız Doğru yatırım nasıl yapılır, Doğru yatırım yapmak ve Gayrimenkul yatırımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık