Sanal Para Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Sanal para yatırımı yapmak mantıklı mıdır? Sanal para yatırımı yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Sanal para yatırımı yapmayı düşünenler için kredispara.com olarak bu yazımızı hazırladık ve bilgilerinize sunuyoruz.

Sanal Para Yatırımı

Günümüzde insanlar kendilerine yeni yatırım kanalları aramaktadır. Bunların arasında ise sanal para yatırımları dikkat çekmektedir. Sanal para yatırımları dünyada pek çok yatırımcı tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Sanal para yatırımlarının bu denli çok rağbet görmesi sanal paraları etkileyen çok fazla dış unsurun olmamasıdır. Ayrıca sanal paralar normal ülke paraları gibi enflasyondan doğruca etkilenmez. Ve etkilenmeleri uzun yıllar almaktadır.

Sanal paraya yatırımlar Bitcoin ve Litecoin gibi dijital paraların çıkması ile ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde yaygın olan ve bilinene 10 kadar dijital para vardır. Bu dijital paralara yatırım yapmak mümkündür. Ayrıca bu paralardan bir kısmını bilgisayardan üretmek de mümkündür. Ancak bunu herkes yapamaz, bunun için iyi bir bilgisayara ihtiyaç vardır ve bu bilgisayarlara bazı programlar kurulmalı, bazı cihazlar eklenmelidir. Onun için günümüzde insanlar reel paraları ile sanal paralara yatırım yapmayı tercih etmektedirler. Sanal para yatırımları gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve pek çok yatırımcıyı kendine çekmektedir.

Sanal Para Yatırımları Mantıklı mıdır?

Pek çok yatırımcı artık sanal para yatırımına yönelmiş durumda. Özellikle döviz yatırımcıları sanal para yatırımı yapmayı denemektedir. Döviz yatırımı ile hemen hemen aynı yapıda olan sanal para yatırımı yapmak da zor değildir. Web üzerinden alınıp satılabilen bu paralara yatırımı da yine internet üzerinden gerçekleşiyor.

Sanal para yatırımı yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir, şimdi bunlara hep birlikte bir göz atalım.

Sanal Para Yatırım Avantajları Nelerdir?

 • Sanal paralar belli bir merkezce yönetilmezler. Herkes kendi parasını kendisi yönetir ve bu paralar kolay kolay dış etmenlerden etkilenmezler.
 • Dış etmenlerden doğrudan etkilenmedikleri gibi dolaylı etkilenmeleri de uzun vadede gerçekleşmektedir.
 • Sanal para yatırımları kısa vadede yüksek kazanç sağlamayı olanaklı kılar.
 • Sanal para yatırımlarında vergi kesintisi yok denecek kadar azdır.
 • Sanal para yatırımlarında yatırımcılar kendi hesaplarını kendileri yönetirler.
 • Kişisel hatalar olmadığı sürece sanal para yatırımlarında uzun vadede kaybetme oranı oldukça düşüktür.

Sanal Para Yatırım Dezavantajları Nelerdir?

 • Sanal para yatırımlarında belli bir merkez müdahalesi yoktur ancak bu bir kurumun ya da ülkenin öncülük etmemesi anlamı da taşımaktadır.
 • Sanal paraları her ne kadar dış etmenler doğrudan etkilemese de oluşabilecek bir piyasa dalgalanmasında paranın değer kaybetmesi de söz konusudur.
 • Sanal para yatırımları kısa vadede yüksek kazanç sağlar ama bu insanlarda bir hırsa dönüşebilir. Bu da hata yapma oranını yükseltebilir.
 • Kişisel hatalar sanal para yatırımlarında zarara yol açabilir. Bu gibi durumlarda bilgi sahibi olunmaz ise durumu toparlamak güçleşebilir.

Sanal para yatırımları ile ilgili avantaj ve dezavantajlar bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bizler de sanal para yatırımı yapmayı düşünene yatırımcılara şöyle tavsiyelerde bulunalım.

 • Sanal para yatırımı için öncelikle paraların kur dalgalanmalarını geçmişten günümüze analiz etmelisiniz.
 • Sanal paraların hepsi pek çok eleştiri almaktadır. Bu eleştirileri takip etmeli ve sistemin güvenirliğinden emin olmalısınız.
 • Sanal par yatırımlarınızı mutlaka güvenilir aracı firmalar / siteler ile yapmalısınız.

Sanal para yatırımı yaparken kaybetmekten korkmamalı ancak hırs yapmaktan da kaçınmalısınız. Burada sizlere aktardığımız sadece bilgi amaçlı olduğunu da unutmayın. Yatırım yapmak veya yapmamak sizin elinizde olmaktadır. Firmamız hiçbir şekilde yatırım yapan yatırımcıların karları veya zararları durumunda sorumlu tutulamaz.

İlginizi çekebilecek diğer konularımızın başlıklarına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sanal Para Nedir?

Sanal Para Kazanma Nasıl Olur?

Bitcoin’den Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere

Daha önce araştırmış olduğumuz Sanal Para Kazanma Nasıl Olur? başlıklı yazımız Sanal Para, Sanal Para Elde Etmek ve Sanal Para Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık