Senetle Araba Alınır mı? Şartları Nelerdir?

13 Mart 2017

Senetle araba alınır mı? Senetle araba alınıyor ise şartlar nelerdir? Herkes senetle araba alabilir mi? kredispara.com farkıyla siz de bu sorularınıza yanıt bulacaksınız! Senetle araba almak isteyen ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere biz bu yazımızda yardımcı oluyoruz.

Senetle Araba Almak İstiyorum

Araba almak muhtemelen hemen hemen herkesin hayalidir. Araba bütün çağlarda popülaritesi olan bir araçtır. Araba hayatı kolaylaştıran bir icattır. Araba almak, aslında günümüzde eskiye göre çok daha kolay bir işlemdir. Çünkü önceden hem bu kadar fazla araba üretilmiyordu hem de zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir şeydir. Yine o zamana göre pahalıydı. Ancak günümüzde hem araba modelleri çıkmış hem de ekonomi sınıfı araçlar çoğalmıştır. İkinci el araba piyasasını da sayarsak, günümüzde her bütçeye göre araba bulmak mümkün hale gelmiştir. Özellikle bankaların kredi imkânı ile araba kredisi kullanarak sıfır kilometre araba satın almak çok kolay bir iştir. Ya da yine bankaların ihtiyaç kredisi kullanılarak ikinci el bir araba almak mümkün hale gelmiştir. Peki, bankadan kredi çekemiyorsanız ve nakit paranız yoksa arabayı nasıl satın alabilirsiniz?

Senetle araba satın alma günümüzde yaygın olarak görülmektedir. 90’lı yılların ortalarında başlayan senetle araba alma fikri günden güne artarak devam etmiştir. Senetle araba almak özellikle nakit parası olmayan ve bankalardan kredi çekemeyen kişiler için cazip bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Senetle araba almak isteyen kişilerin düzenlenecek senetler karşılığında arabayı satın alması ve kullanması son zamanlarda sıkça görülmektedir. Şartları aşağıda sıraladık, ancak hemen şunu belirtelim ki hemen hemen herkes senetle araba sahibi olabilir.

Senetle Araba Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Senetle araba almak aslında özel olarak yani ayrıca yasal bir dayanağa sahip değildir. Senetle alınabilecek her şey gibi senetle araba almak da mevcut senet işleyişi içersinde gerçekleşir. Buraya bir açıklık getirmek gerekirse, senetle araba almanın belli başlı kuralları yoktur. Ancak kredispara.com ekibi olarak yaptığımız piyasa araştırmasında şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım.

  • Senetle alınacak arabalar genellikle ikinci el araçlardır. Sıfır kilometre araçlar yetkili satıcılardan senetle alınamaz.
  • Senetle araba satanlar genellikle yerel galeriler veya kişilerdir.
  • Senetle araba almak için düzenlenecek senetlerde zaman zaman kefil istenmektedir.
  • Senetle alınan arabaların tüm devir işlemleri alan kişiye aittir.
  • Senetlerin vaktinde ödenmesi gerekir.
  • Piyasada 36 aya kadar taksitle senetle araba satışı yapılmaktadır.
  • Vade süresi uzadıkça ödenecek faiz de artmaktadır.
  • Senetle araba almak, kredi ile araba almaya göre daha fazla faiz ödemektir.
  • Düzenlenecek senetler aylık ödenecek şekildedir. Taraflar isterse vadeyi ve ödemeyi değiştirebilir.
gelir belgesiz senetle kredi

İlginizi Çekebilir: Gelir belgesiz senetle kredi veren kuruluşlar. İlgili resmin üzerine tıklayarak yazımıza göz atabilirsiniz.

Senetle araba almak isteyenlerin iyi bir araştırma yapmasını ve özellikle satın alacakları arabayı kontrol etmeleri ya da ettirmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Senetle araba satan galeri ya da kişiler yerel olarak faaliyet göstermekte hatta son dönemde internette reklamları çıkmaktadır. Yaşadığınız bölgede bu şekilde senetle araba satanlar var ise öncellikle onlarla irtibat kurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık