SGK Yurtdışı Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 Mayıs 2018

SGK Yurtdışı emeklilik işlemleri nasıl yapılıyor bilgi almak istiyorum! SGK Yurtdışı emeklilik hakkımı nasıl kullanabilirim? SGK Yurtdışı emeklilik ile ilgili güncel bilgiler nedir? Sizlere bu konuda yardımcı oluyor ve SGK Yurtdışı emeklilik işlemleri ile ilgili detayları sizlere bu yazısında aktarıyor!

SGK Yurtdışı Emeklilik

SGK Yurtdışı emeklilik, yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’den de emeklilik hakkını elde etmesidir. Yurtdışında çalışan veya ev hanımı olarak yaşayan vatandaşlar ülkemizden de emekli olarak maaş alabilirler. Bunun için vatandaşların TC vatandaşı olması ve yurtdışından çalıştıklarına ve yaşadıklarına dair belgeleri ibraz ederek başvuru yapmaları gerekmektedir.

SGK Yurtdışı emeklilik hakkına sahip olabilmek için ise vatandaşların eksik prim günlerini borçlanarak bunu SGK müdürlüğüne ödemeleri gereklidir. Günlük hesaplama ile SGK müdürlüğü başvuru sahibine borçlanacağı yani ödemesi gerektiği miktarı belirtir. Başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde bu miktar nakit olarak yatırılmalıdır. Aksi halde yurtdışı emeklilik işlemi sonuçlanmaz ve emeklilik hakkı edilemez.

SGK Yurtdışı Emeklilik İşlemleri

SGK Yurtdışı emeklilik hakkını elde edebilmek için ilk ve en önemli şart başvuru sahibinin TC vatandaşı olması gerekliliğidir. SGK genel müdürlüğünce resmi olarak duyurulan yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istenen sürelerde ve borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Doğum ile Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler de buna dahildir. Ev hanımlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak kaydı ile başvuru yapılabilmektedir.

Yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için ilk olarak Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi  doldurulmalıdır. Bu belge dışında yurtdışı hizmet borçlanması isteğine dair yazılı dilekçe ile yapılan başvurular da kabul edilmektedir. Ancak, dilekçede yer alan bilgiler, borçlanma işlemini sonuçlandırmakta yeterli değil ise başvuru sahibinden Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesinin doldurulması istenmektedir Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi  örnekleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebilmektedir. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfasından da temin edilebilir.

Yurtdışı borçlanma başvurusu yaparken Yurtdışı Borçlanma Talep dilekçesi ile birlikte başvuru sahibinden kendisinin yurtdışında çalışma durumuna göre hizmet cetveli ve sigorta kartları istenmektedir. Ev hanımı olarak yurtdışında yaşayan TC vatandaşları ise orada oturup yaşadığına dair ilgili kurumlardan ikametgâh belgesi istemektedir. Bu belgeler eksiksiz olmalı ve yeminli tercüman tarafından onaylı tercüme edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler ile birlikte SGK müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma yöntemi ile yurtdışı emeklilik başvurusu yapanların yurtdışı belgeleri ile yasadaki belirtilen prim günü sayısı arasındaki fark SGK müdürlüğünce tespit edilerek aradaki fark üzerinden borçlanılacak miktar hesaplanır. Miktar hesaplamalarında ise bir ay 30 gün, 1 yıl ise 360 gün olarak baz alınır. Sosyal  Güvenlik  Kanunlarına  tabi  hizmetleri  olanların,  borçlandıkları  gün    sayısı, prim  ödeme  gün  sayıları ya da  hizmetlerine   eklenir. Sigorta başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye gidilerek hesaplama işlemi yapılır. Hesaplama sonucu başvuru sahibine bildirilir. Başvuru sahibi başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde hesaplanan miktarı peşin olarak ödeyerek emeklilik hakkını elde etmiş olur.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık