Sicil Affı Düzenlemesi ile Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

21 Eylül 2017

Sicil affı uygulaması sonrasında bankalar kredi veriyor mu? Sicil affı düzenlemesi ile kredi veren bankalar hangileridir? Konularında bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız, sizler de bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Sicil Affı Düzenlemesi Nedir?

Sicil affı düzenlemesi, 2017 yılında çıkarılmış ve 31 Ocak günü yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. Sicil affı ile birlikte borçlular borçlarını ödedikleri takdirde kara listeden hemen çıkabilmektedir. Kara listeden çıkmak için normalde borcun ödenmesi ve ödeme tarihinin üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Ancak hükümet, uzun süredir üzerinde çalıştığı uygulamayı 2017 Ocak ayında torba yasa ile birlikte yürürlüğe koymuştur. Bu vesile ile kanunun yürürlüğe girmesinde itibaren 6 ay içinde borcunu ödeyen vatandaşlar anında kara listeden çıkartılmaktadır. Borcun tamamının ödenmesi şarttır. Aksi halde kara listeden çıkartılmak mümkün değildir.

Sicil Affı Sonrası Bankalar Kredi Veriyor mu?

Sicil affından yararlanan ve borcunu ödeyerek hemen kara listeden çıkan vatandaşlar ise yeniden kredi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalara akın etmektedir. Bankalara koşan vatandaşların aynı zamanda borçları kapanmış ve kara listeden de çıkartılmış oldukları için kredi notları da bir nebze yükseltilmektedir. Tabi burada dikkat edilmesi gereken husus ise kredi notunun daha iyi seviyelere çıkması için biraz zaman geçmesi ve bu zaman içinde vatandaşın ödeme alışkanlığının ölçülmesi gerekmektedir. Hal böyle olunca kara listeden anında çıkıp koşarak bankaya gitmenin de pek manası olmamaktadır. Çünkü sicil affı düzenlemesinin bankalara her hangi bir yaptırımı yoktur. Hükümet bu konuda bankalara her hangi bir zorunluluk getirmemiştir. Ama kamu bankaları ile özel bankalar arasında bir takım farklılıklar da olabilmektedir. Kamu bankaları, hükümetin bu düzenlemesini kendileri için bir zorunlulukmuş gibi kabul ederek, sicil affından yararlanan vatandaşlara talep etmeleri halinde kredi verme konusunda esneklik gösterebilmektedir. Özel bankaların da bir kısmı kendi inisiyatiflerini kullanarak esneklik gösterebilmektedir.

Sicil Affı Uygulaması ile Kredi Veren Bankalar

Sicil affı uygulaması ile bankaların kesin olarak kredi verip vermediği konusu bu yılın başından beri yoğun olarak tartışılmaktadır. Bankalar normalde kredi notu çok düşük olan ve kara listeye girmiş olan kişilere kredi vermezler. Ancak kara listeden çıkıp üzerinden 5 sene geçmesi ile kişinin kredi notu yükseldiğinde bankalara kredi vermeye devam ederler. Şimdi durum daha farklı olarak kara listeden anında çıkmak ve süre beklenmeksizin sicil sildirmek mümkündür.

Sicil affı uygulaması ile birlikte her ne kadar vatandaş sicilini temizlese de normal şartlarda da olduğu gibi aslında geçmiş verilere bankaların erişimi mümkündür. Burada önemli olan da aslında kara listeden çıktıktan sonra borç ödeme alışkanlığıdır. Kara listeden çıkan kişi eğer borçlanıp ödemesini düzgün bir şekilde yapmış ise ve diğer bankacılık ürünlerini aktif olarak kullanmış ise kredi notu çok daha çabuk yükselecektir. Tabii anında kara listeden çıkarak böyle bir izleme yapılamamakta bu da özellikle özel bankaları tedirgin etmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası sicil affı sonrası vatandaşa daha rahat olarak kredi vermektedir. Bu bankaların dışında ise özel bankalardan sicil affı sonrası kredi vermesi daha esnek olan bankalar ise Akbank, İş Bankası, TEB, Denizbank, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank şeklindedir. Bu bankalar daha çok düşük limitli olmak üzere kredi verebilmektedir. Aslında bu bile vatandaşa sunulmuş güzel bir hizmettir. Bankaların sicil affı sonrası kredi verip vermedikleri ile ilgili kesin bilgiler yine bankaların kendilerine aittir. Nitekim, bankalar son zamanlarda yaptıkları kampanyaları sürekli olarak güncellemektedir.

İlginizi çekebilecek diğer konumuza aşağıdan göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sicil affı

Sicil affına uğrayan kişiler kredi çekebilir mi? Kredi çekebilirse şartları nelerdir?

Sicil Affına Uğran Kişi Nasıl Kredi Çekebilir?


Konumuzu faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Daha fazla bilgi için bizleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Sicil Affını Uygulayan Bankalar başlıklı yazımız Kredi Sicil Affı, Sicil Affı ve Sicil Affı Uygulayan Bankalar 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık