Sicil Affına Uğran Kişi Nasıl Kredi Çekebilir?

12 Ağustos 2017

Sicil affına uğrayan kişi kredi çekebilir mi? Sicil affı sonrası kredi nasıl çekilmektedir? Bu sorularınıza kredispara.com olarak bu yazımızda cevaplar veriyoruz.

Sicil Affı Uygulaması

Sicil affı, 2017 yılında yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. 6 ay geçerliliği olmakla birlikte borçluları kapsamaktadır. Banka vs borcundan dolayı kara listeye giren ve dolayısıyla sicili bozulan vatandaşlar bu uygulama ile birlikte borcunu ödemek kaydı ile anında sicil affına girmekte, sicil temizletmek için 5 yıl gibi uzunca bir süre beklememektedir.

Sicil affı sayesinde borç kapanıp kara listeden anında kurtulmak mümkündür. 2017 yılına özel olarak uygulanan bu sistemde daha önce borcundan dolayı icralık olan kişiler kara listeden çıkmak için borcunu ödemesi yeterli olmaktadır. Kara listeden çıkmak için borcun ödenmesi gerekmekte olup, kısmi ödemeler geçerli olmamaktadır. Sicil temizlenmesi için vatandaşın 5 yıl beklemesi gerekmemektedir. Sicil affı uygulaması ülkemizde birçok borçlu için son derece önemli olan bir uygulama olmuştur.

Sicil Affından Yararlandıktan Sonra Nasıl Kredi Çekebilirim?

Sicil affı ile birlikte vatandaşlar derin bir oh çekmiş ve zaman kaybetmeden yeni kredi arayışına girmiştir. Sicil affı uygulaması ile vatandaşın bireysel ihtiyaç kredisi arayışı da umutlu bir hal almıştır. Kara listeden çıkan ve zaman kaybetmeden sicil affından yararlanan kişiler yeniden bankaların kapısını çalmakta ve kredi talep etmektedir.

Sicil affı sonrasında kişinin ayrıca kredi notu da yükseltilmektedir. Kredi notunun yükselmesi kişinin borcunu tamamen ödemesi ve kara listeden çıkması ile doğru orantılıdır. Bir bankanın kredi verme koşulları arasında ilk sıralarda gelen bu kriterler kredi çekmek isteyen vatandaş için son derece önemlidir. Sicil affına uğrayan vatandaşın kredi çekebilmesi için ise aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sicil affından yararlanabilmek için borcun tamamı belirtilen süre içinde ödenmelidir.
 • Sicil affından yararlanan kişinin otomatikman kredi notunda yükselme olur.
 • Sicil affı ile birlikte kişi kara listeden çıkartılır.
 • Kara listeden çıkan ve kredi notu yükselen vatandaş istediği bankaya kredi için başvuruda bulunabilir.
 • Kredinin onaylanıp onaylanmamsı tamamen bankaların kararıdır.

Görüldüğü üzere sicil affı sonrası kredi başvurusunda bulunmak oldukça kolaydır. Çünkü sicil affı ile kara listeden çıkma durumu ve bunlara bağlı olarak kredi notundaki artış bankalarca anında görülebilmektedir. Ancak uygulamanın bankalar üzerinde her hangi bir yaptırımı yoktur. Yani banka krediyi verip vermemede yine özgürdür.

Peki, sicil affı sonrası bankadan yeniden kredi çekebilmek için ne yapmalı, tavsiyeler nelerdir? Bu konuda bizler de yaptığımız araştırmalar sonucu sizlere şu tavsiyelerde bulunabiliriz.

 • Sicil affına uğrayan vatandaş öncelikle elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası gibi kredi notunu cüzi oranda da olsa etkileyen diğer bu faktörlere dikkat etmeli, ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır.
 • Kredi notunun daha da yükseltilmesi için varsa mevcut kredi kartı veya banka hesap kartı ile alışveriş yapmalı ve borçlarını vaktinde ve düzenli olarak ödemelidir.
 • Sicil affı sonrası kredi çekmek isteyenlerin düzenli bir gelire sahip olması ve bunu belgelemesi yararlarına olacaktır.
 • Varsa teminat, ipotek gösterilerek kredi talebinde bulunmak da başka bir yöntemdir.
 • Sicil affından sonra kredi çekebilmek için bankanın size güvenmesi şarttır. Nitekim geçmiş sicil bilgileri bankalarca görülebilmektedir. Maaş aldığınız bankadan kredi talebinde bulunmanız daha olumlu olarak sonuçlanabilir.
 • Diğer bankacılık ürünlerini kullanarak kredi talebinde bulunacağınız banka ile aranızda özel bir bağ oluşturabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık