Sicil Affını Uygulayan Bankalar

18 Eylül 2017

Sicil affını uygulayan bankalar hangileridir? Sicil affından sonra hangi bankalardan kredi veya kredi kartı alabilirim? Sorularınıza, bu yazımızda güncel bilgiler bulacaksınız.

Sicil Affı

Sicil affı uygulaması içinde bulunduğumuz 2017 yılına özel bir uygulamadır. Bu uygulamaya istinaden borcunu ödeyip kapatanlar kara listeden anında çıkartılmaktadır. Yani borcun kapanmasından itibaren 5 yıl beklemek zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Yeniden belirtelim ki bu şuan için sadece 2017 yılına dairdir.

Sicil affı, TBMM’den 31 Ocak günü geçmiş ve yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde borcunun tamamını ödeyenler anında kara listeden çıkartılmaktadır. Burada devlet teşvik gerçekleştirmekte, borçlu borçtan kurtularak kara listeden anında çıkmakta, alacaklı bankalar da alacağına kavuşmaktadır. Sicil affı uygulamasından yararlanabilmek için ise 6 ay içinde borcun tamamı ödenmelidir. Borcunu ödeyen kişi kara listeden hemen çıkartılmakta ve ayrıca kredi notu da ortalama bir seviyeye yükseltilmektedir.

Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileridir?

2017 sicil affı uygulaması ile birlikte en çok merak edilen ise sicil affı uygulayan banka var mı ve varsa hangileridir? Hemen belirtelim ki sicil affı ile eski borçlu anında kara listeden çıkartılıyor ve kredi notu yükseltiliyor ama bankaların sicil affını uygulayıp uygulamaması için bir kural, kaide olmamaktadır. Yani bankalar, sicil affından yararlananlara kredi verip vermeyeceğini yine kendisi belirlemektedir.

Sicil affı uygulamasının yürürlüğe girmesinden hemen sonra kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası sicil affı uygulamaya başlamıştır. Bu bankalara giden kara listeden çıkmış eski borçlular kredi ürünlerine ve kredi kartlarına başvuruda bulanabilmektedir. Ancak kredi faiz oranlarında özel bir indirim yapılmamakta ve kredi limitleri de çok yüksek olmamaktadır.

Sicil affını bir de özel bankalar çerçevesinde değerlendirmeliyiz. Ülkemizde 3 kamu bankasına karşılık birçok özel banka bulunmaktadır. Bu bankaların kredi ve kredi kartı kullanıcılarının sayısı diğer 3 kamu bankasından çok daha fazladır. Vatandaşın kafasına soru işareti olan ise özel bankaların sicil affı uygulamasına nasıl yaklaştığıdır. Özel bankalar kamu bankaları kadar sicil affına esnek bakmamaktadır. Bunun nedenleri arasında kredi notu yükseltilmiş olsa bile kişinin kara listeden yeni çıkmış olmasıdır. Kara listeden anında çıkılmış olsa bile bankalar artık ortak sistem üzerinden kişilerin geçmiş dönem durumlarını görebilmekte, bilgi sahibi olabilmektedir. Hal böyle olunca sicil affından yararlanılıp kara listeden anında çıkmak ve kredi notunun yükseltilmesi kesin olarak yeniden bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmek anlamı taşımamaktadır.

Sicil affı uygulamasının bankalar açısından uygulanması zorunlu tutulmadığından dolayı burada bir sistem açığı oluşmuştur. Vatandaş bir umut ile borcunu ödeyip kara listeden anında çıksa bile bankalardan olumsuz cevap aldığında kendini kandırılmış hissetmektedir. Tabii ki de borçlu borcunu ödemek zorundadır. Zaten borç ödenmediği sürece borç kapanmamaktadır. Ancak, borçlular yeniden kredi çekebilmek umudu ile sağdan soldan borç bularak kara listeden anında çıkmak için çabalamakta ancak hayaller suya düşmektedir.

Sicil affının uygulaması her ne kadar zorunlu hale getirilmemiş ise de bankaların bir kısmı kendi inisiyatiflerinde kara listeden anında çıkan kişilere kredi ve kredi kartı ürünlerinde yardımcı olabilmektedir. Sektörün önde gelen kamu ve özel bankalarından olan Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank, İş Bankası, TEB, Denizbank, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank sicil affı konusunda diğer bankalara nazaran daha esnek bir yapıda ihtiyaç sahiplerine yaklaşmaktadır.

Sizler de sicil affından yararlanıp kara listeden anında çıkanlardansanız bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerinden yeniden yararlanabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz, bu başvurularınızı banka şubesine direkt olarak yapmanızdır. Aksi halde olumsuz alacağınız her cep, web vs. başvurularınızda kredi notunuz düşecektir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:


kredi sicil sorgulama

Kredi sicil sorgulaması nasıl ve nereden yapılır? Tüm detaylar burada.

Kredi Sicil Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?


kredi sicil affı

Kredi ve kredi kartı sicil affı hakkında tüm merak ettikleriniz.

Kredi ve Kredi Kartına Sicil Affı Düzenlemesi 2017

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi ve Kredi Kartına Sicil Affı Düzenlemesi 2017 başlıklı yazımız Kredi Kartı Sicil Affı, Kredi Sicil Affı ve Sicil Affı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Burak dedi ki:

    Bilgi için teşekkürler

Yorum Yaz


Yukarı Çık