Solucan Gübresi Üretimi Yaparak Para Kazanılır Mı?

Solucan Gübresi üreterek para kazanmak ister misiniz? Solucan gübresi nasıl yapılır, solucan gübresi üreterek nasıl para kazanılır; üretim yaparken neler gerekir, nelere dikkat etmek gerekir… Tüm bunlar için kredispara.com sizlere yardımcı oluyor!

Öncelikle solucan gübresi nedir; ne işe yarar, nerelerde kullanılır ona bir bakalım.

Solucan Gübresi Hakkında Tüm Detaylar

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, en basit ifade ile organik bir gübredir. Organik olduğu için faydalı ve sağlıklı bir gübre çeşididir. Verimliliği artırır. Başta meyve / sebze olmak üzere pek çok gıda atığının ayrıştırılması ve solucan sindirim sisteminden geçirilmesi ile elde edilir. Solucanın dışkısından elde edilmiş olur. Bu konuda sorulan sık sorulardan birisi de “Solucan Gübresi Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?” sorusudur. Şimdi bunlara cevap verelim. Solucan gübresi organik olması sayesinde yine tarım işlemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle sebze / meyve yetiştiriciliğinde gübre olarak kullanılır. Bitki yetiştirmede de gübre olarak kullanılmaktadır. Peyzajcılıkta da kullanımı yaygındır.

Solucan gübresi toprak yapısını düzenler ve yüksek su tutma özelliklerine de sahiptir. Oldukça sağlıklıdır ve toprağı besleyerek verimliliği de artırmaktadır. Tüm bunlar ele alındığında son derece tercih edilmesi yüksektir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretmek son yıllarda gündeme gelmiştir. Aslında Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de ise son yıllarda önem kazanmıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı ile hem gübre üretmek hem de mevcut üretim kapasitesini artırmak mümkündür. Evde de solucan gübresi üretimi yapabilmek mümkündür. Solucan gübresi üretebilmek için işin bazı püf noktaları vardır. Bunları yazımızın devamında açıklıyoruz.

Solucan Gübresi Üretim Hazırlık Aşaması

Solucan gübresi üretmek için gerekli bazı materyallere ihtiyaç vardır. Solucanları muhafaza edeceğimiz sert plastikten üretim havuzlarına ve belirli sıcaklığa sahip kapalı alanlara ihtiyacımız var. Tabii bir de Kaliforniya solucanlarına!

Solucan üretim havuzu için sert plastik kullanılması tavsiye edilmektedir. 7 metre uzunluğunda, 1,5 metre eninde ve 60-70 cm yükseklikte ve sert plastikten her hangi bir kap başlangıç için yeterlidir. Bu üretim havuzunu herkes kolaylıkla düzenleyebilir. Bu ebatlarda bir üretim havuzu ortalama 100.000 adet solucan için yeterlidir. Üretim havuzunun sıcaklığı ise 10 – 25 derece arası olması gerekmektedir. Üretim havuzlarını kapalı bir alanda muhafaza ederek güneş ışığından etkilenmesini önlemek gerekir. Bu kapalı alanın zemini eğer toprak ise üretim havuzlarını yerden biraz yüksekte tutmak gerekir.

Solucan Gübresi Üretim Aşaması

Solucan gübresi hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra artık solucanlarımızı bu üretim havuzuna bırakıyoruz. Solucanların beslenmesi ve dolayısıyla dışkılarından gübre üretimi artık söz konusudur. Solucanları beslemek için meyve sebze atıkları, gıda atıkları, çay posası gibi kolaylıkla temin edilecek besleme mamaları kullanılabilir. Ayrıca solucanlar için piyasada hazır mama satışı da yapılmaktadır. Başlangıçta 100.000 ve daha aşağısı solucan için mamayı dışarıdan para ile satın almadan kendimiz temin edebilir. Tabii ileride solucan sayısı arttıkça buna kapasitemiz yetmeyecektir.

Solucanlar dışkılamaya başladıkça anlamalıyız ki gübre üretimi gerçekleşmeye başlamıştır. Bunları arındırarak toplayıp kurumaya bırakıyoruz. Ancak kuruduktan sonra net ağırlık düşmektedir. Ancak kapasite arttıkça bir anda ayda tonlarca gübre üretimi söz konusu olmaktadır. Solucan gübresi üretmek sabır isteyen bir iştir. Solucanlar yaklaşık üç ayda bir ürerler ve sayıları katlanarak devam eder. Başlangıç maliyetlerini düşürmek için üreticiler ortalama tek bir üretim havuzu ve 100.000 solucan ile başlarlar. Ve bu 100.000 solucan ortalama bir yıl sonra 16 katına çıkar. Yani bir yıl sonunda elimizde 1.600.000 solucan olur ve ayda yaklaşık olarak satışa hazır 5 ton gübre olur. Aylık 5 ton gübre gün geçtikçe yani solucanlar üremeye devam ettikçe katlanır. 5 ton gübrenin satışı ile üretici aylık 10.000 TL para kazanır.

Solucan Gübresi Üretim Maliyetleri

Solucan gübresi üretim maliyetleri için başlangıçta 100.000 solucan ile başladığımızı farz edelim. Buna göre 100.000 solucan için bir üretim havuzuna sahip olsak yeterlidir. Üretim havuzunu 1.5000 TL – 2.000 TL’ye yapabiliriz. 100.000 solucan için ise yaklaşık olarak 10.000 TL para gereklidir. Besleme için ise yukarıda da belirttiğimiz gibi mama bulmak kolaydır. Yani mamayı da dışarıdan para ile aldığımızı düşünürsek 15.000 TL gibi bir rakamla bu işe başlamak mümkündür. Üreticinin yaklaşık 1 yıl sabırla beklemesi gerekir ki bir yıl sonunda başlangıçtaki kapasitenin yaklaşık 16 katı gübre üretmek mümkündür. Tabi aynı zamanda elimizdeki solucan sayısı da artmış olacaktır. Bunun için gün geçtikçe bize daha geniş alanlar ve daha çok üretim havuzları gerekecektir. Bunlar artı maliyettir ama bu işin gelirine göre çok da fazla kafa yorulmaz.

Daha fazla yeni iş fikirleri edinmek istiyorsanız ilgili kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kahvaltı Salonu Açmak - İş Fikirleri başlıklı yazımız Kahvaltı salonu açmak istiyorum, Kahvaltı salonu işletmek ve Kahvaltı salonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık