Tarım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

28 Eylül 2017

Tarım kredisi almak istiyorum, tarım kredisi nasıl alınır? Tarım kredisi kimlere verilir? Tarım kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir? Diyorsanız, bu yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarım Kredisi

Tarım kredisi, tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilere verilmektedir. Özellikle köylerde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan insanlar tarım kredilerini yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Normal kredilere göre daha esnek yapıda verilen bu krediler ödeme vadesi ile de ayrı bir yapıda görülmektedir. Tarım kredilerinin ilk ödeme taksiti genellikle tarımın hasat zamanında başlamaktadır. Tarım kredileri, çiftçilik mesleği ile uğraşanlar için son derece önemlidir.

Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Uzun yıllardır ülkemizde tarım kredileri verilmektedir. Tarım kredileri çiftçinin dayanağı gibi görülmektedir. Üretime dayalı tarım işlerinde çiftçiler yoğun olarak tarım kredisine başvurmaktadır. Ülkemizde tarım kredisi nereden alınır diyorsanız size şu şekilde aktaralım.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım kredi kooperatifleri kuruluş olarak çok uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Tüm il ve ilçelerde hatta bazı gelişmiş kasabalarda Tarım kredi kooperatif şubesi bulunmaktadır. Çiftçilik mesleğini icra edenlerin çoğunluğu bu kooperatife üyedir. Kooperatif üyelerine kredi imkanı sunmakta ve onlara üretime geçmek için finansal destek sağlamaktadır. Tarım kredi kooperatifleri çiftçilere verdiği tarım kredilerinin ödemesini hasat zamanı ya da hasattan hemen sonra başlatmaktadır. Tarım kredi kooperatifleri ve sunduğu kredi imkanları çiftçiler için son derece önemlidir.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri

Ülkemizin önemli kuruluşlarından olan Ziraat Bankası kamu bankası statüsünde tarım kredileri vermektedir. Kurulduğu günden beri çiftçileri destekleyen faaliyetleri ile adından sıkça bahsettiren Ziraat Bankası, çeşitli türlerde olmak üzere tarım kredileri vermektedir. Çiftçilerin büyük çoğunluğu dönem dönem Ziraat Bankası tarım kredilerinden faydalanmaktadır. Hem düşük faizli oluşu hem de ödeme vadesinin uzun oluşu Ziraat Bankası tarım kredilerine olan rağbeti arttırmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası, devlet teşvikli tarım kredilerini de dağıtan kurum olarak çiftçilere destek vermeye devam etmektedir.

Diğer Bankaların Tarım Kredileri

Bankaların bir kısmı da tarım kredisi alanında hizmet vermeye başlamıştır. Özellikle son yıllarda devletin teşvik vermesi ve yaptığı yoğun çalışmalar neticesinde, özel bankalar ve diğer kamu bankaları da tarım kredisi vermeye başlamıştır. Özellikle özel bankalar için ayrı bir rekabet alanı olan tarım kredileri günümüzde çiftçilere birbirinden farklı avantajlar ile birlikte sunulmaktadır. Genellikle 60 ay vadeli ve esnek ödeme şekilleri ile verilmekte olan bu tarım kredileri de artık çiftçiler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Tarım Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir?

Tarım kredileri, adından da anlaşılacağı üzere tarımsal faaliyetler için verilmektedir. Ve bu tarımsal faaliyetin mutlaka üretime dayalı olması gerekmektedir. Aksi halde üretim temelsiz tarımsal faaliyetler için tarım kredisi alınması mümkün değildir.

Tarım kredisi tarım işi ile uğraşan çiftçilere verilmektedir. Ve bunun için de temel şart bu kişilerin çiftçilik belgesine sahip olmalarıdır. Çiftçilik belgesine sahip olan çiftçiler tarım kredisi için başvuruda bulunabilmektedir. Tabii burada şunun da altını çizelim, tarım kredisinin nereden alınacağına göre şartlar da değişebilmektedir. Örneğin, devlet tarafından sunulan sıfır faizli tarım kredilerinin bir kısmı belli yaş aralığında olan genç çiftçilere verilmekte, bir kısmı ise çiftçilik mesleğinde tecrübeli olanlara verilmektedir. Tarım kredi kooperatiflerinden tarım kredileri alabilmek için temel şart ise bu kooperatife üye olmak ve üyelik aidatlarını düzenli olarak yatırmak gerekmektedir.

Bankaların vermekte olduğu tarım kredileri ise çok daha esnek yapıda verilmektedir. Bankaların verdiği tarım kredisi faiz oranları diğerlerine göre biraz daha yüksek olsa da değişik avantajlar ile sunulmaktadır. Bankaların verdiği tarım kredilerini alabilmek için öncelikle kredi notu çok düşük olmamak ve kara listede yer almamak gerekmektedir.

Konumuzu ziyaret eden okuyucularımızın en çok ilgisini aşağıdaki konumuz çekmiştir. Sizinde göz atmanızı tavsiye ederiz.

Devlet Destekli Tarım Kredisi

Devlet destekli tarım kredisi nasıl alınır diyorsanız tüm detayları bu konuda.

Devlet Destekli Tarım Kredisi

Tarım kredisi üzerine olan diğer konu başlıklarımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi

Çiftçi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık