TKDK ve IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı

TKDK ve IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı nedir? TKDK ve IPARD nedir, neyin kısaltmasıdır? IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı neyi kapsamaktadır? Diyenler için bu yazımızda sizlere TKDK ve IPARD hakkında güncel bilgiler veriyoruz.

TKDK Nedir?

TKDK, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu kısaltılmış ismidir. Ülkemizde önemli düzeyde iş yapan devlet kurumudur. Tarımsal kalkınmayı desteklemek amacı ile kurulmuştur. Ülkemizdeki tarımsal faaliyetler ve kırsal alanların kalkınması ile ilgili faaliyetleri aralıksız devam etmektedir. Oluşturulan fonlar ile tarımsal faaliyetler maddi olarak desteklenmekte ve oluşturulan strateji ve uzun süreli planlar ile kırsal alanların kalkınmasına olanak sağlamaktadır.

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı Nedir?

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumunun son yıllardaki etkin hizmetlerinden biri de IPARD’dır.  İpard ise Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programının genel adıdır. Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşeni olarak da adlandırılmaktadır. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini destekleme amaçlanmaktadır. TKDK bünyesinde IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı 2014 / 2020 yılları arası planlanmıştır. Programın ana amacı ise Avrupa Birliği’ne katılım öncesi gerekli uyum süreçlerinin aşılması, Birliğe tarımsal açıdan uygun hale gelinilmesi, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaktır. Avrupa Birliği Komisyonu ile Türkiye arasında ortaklaşa finanse edilmektedir.

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kapsamı Nedir?

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu (TKDK) tarafından resmi olarak açıklanan IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı kapsamı şu şekildedir.

 1. “Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında; süt üreten tarımsal işletmelerin ve et üreten tarımsal işletmelerin desteklenmesi,
 2. “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında; süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasının, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının desteklenmesi,
 3. Üretici Gruplarının” kurulmasının desteklenmesi,
 4. “Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi” tedbiri kapsamında; çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesinin, yerel ürünler ve mikro işletmelerin ekonomik gelişiminin, kırsal turizmin gelişiminin ve kültür balıkçılığının gelişiminin desteklenmesi sağlanacaktır.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu öncülük ve aracılığı ile 2020 yılına kadar bu kapsamda tarımsal faaliyetler desteklemesi ve kırsal kalkınma planlaması yapılmaktadır.

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı Destek Alanları

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı çerçevesinde şu faaliyetleri alanları desteklenmektedir.

 • Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım: 15.000€ – 1.000.000€
 • Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım: 15.000€ – 1.000.000€
 • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi- Pazarlanması: 25.000€ – 3.000.000€
 • Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması: 30.000€ – 3.000.000€
 • Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması: 50.000€ – 1.250.000€
 • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması: 50.000€ – 1.500.000€
 • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi: 5.000€ – 250.000€
 • Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi: 10.000€ – 400.000€
 • Kırsal Turizm: 15.000€ – 500.000€
 • Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi: 15.000€ – 400.000€

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı Hangi Bölgeler İçindir?

IPARD Kırsal Kalkınma Hibe Programı ile ilgili Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumunun öncelik verdiği iller ise şu şekildedir: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık