TOBB Nefes Kredisi Başvurusu ve Şartları

11 Ocak 2017

TOBB Nefes kredisine başvurmak istiyorum. TOBB Nefes kredisine herkes başvuruda bulunabilir mi? TOBB Nefes kredisi başvuru şartları nelerdir? Başvurular nasıl yapılır? kredispara.com olarak bu yazımızda son günlerde gündeme gelen TOBB Nefes kredisi hakkında bilgileri sizlere aktarıyoruz. TOBB Nefes kredisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

TOBB Nefes Kredisi

TOBB Nefes kredisi, devlet destekli olarak Kobi olarak faaliyet gösteren işletmelere sağlanan bir kredi türüdür. Normal banka kredilerine göre faiz oranları daha düşüktür. Devlet tarafından desteklenir ve Kobi’ler için oldukça önemlidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan Kobi’lere özel olarak % 9,9 yıllık faiz oranıyla yani aylık  % 0,83 faiz oranıyla 150.000 TL’ye kadar TOBB Nefes kredisi verilmektedir. Kredi üst limiti ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başvuracak şirketin kayıtlı olduğu oda ve borsalar birliğine göre belirlenecektir. Yani her ile göre üst limit farklı olacaktır ama 150.000 TL’yi geçmeyecektir. Aylık taksit şeklinde 12 ay vadeli olarak geri ödemesi söz konusudur.

TOBB Nefes Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

TOBB Nefes kredisinden sadece TOBB’a bağlı bir esnaf odasına üye olan ve Kobi olarak faaliyet gösteren şirketler yararlanabilirler. TOBB’a bağlı bir esnaf odasına üye olmayan işletmeler ya da Kobi olarak faaliyet göstermeyenler bu kredi türünden yararlanamazlar.

TOBB Nefes Kredisi Şartları

TOBB Nefes Kredisi Nasıl Alınır? diyenler için açıklayalım. TOBB Nefes kredisi şuan için Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile verilmektedir. Kobiler TOBB Nefes Kredisine başvurabilmek için öncelikle bağlı oldukları esnaf odasından “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” ibareli faaliyet belgesi alacaklardır. Bu belge olmadan bankalar kredi başvurusunu almazlar.

TOBB Nefes Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

TOBB Nefes Kredisi alabilmek için genel şartlar şu şekildedir:

  • Kobi olmak ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olmak gerekmektedir. (Yıllık cirosu 40 milyon TL altında olan ve 250 kişiden az personel çalıştıran bütün işletmeler “KOBİ” statüsünde sayılır.)
  • Başvuru tarihi itibari ile en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olmak gerekir.
  • Bankalar krediyi kullandırırken teminat istemektedir.
  • Kredinin onaylanması bankanın inisiyatifindedir. Esnaf odalarının burada bir yetkisi yoktur. Bankalar krediyi verip vermeme hakkını krediye başvuranın ticari geçmişine göre kullanır.
  • Kobiler mevcut faaliyetlerine devam etmek için bu krediyi kullanabilirler. Başka amaçlar ile TOBB Nefes Kredisi almak ya da kullanmak mümkün değildir.
  • TOBB Nefes Kredisi başvurusunda 250 TL KGF Başvuru ücreti ve 250 TL Tahsis ücreti alınmaktadır.
  • Tahsis masrafının yanı sıra kefalet tutarının %0.5’i oranında Kredi Garanti Fonu komisyonu alınmaktadır.

TOBB Nefes Kredisi Başvurusu

TOBB Nefes Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir ve Başvuru Nasıl Yapılır?

TOBB Nefes Kredisi için öncelikle yukarıda da belirttiğimiz üzere Kobiler bağlı oldukları esnaf odasından “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” ibareli faaliyet belgesini alarak ilgili bankaya başvuru yaparlar. Standart kredilerde istenen tüm belgeler banka tarafından istenmektedir. Gerekli incelemeler sonrası kredi onayı verilmektedir.

Diğer yazmış olduğumuz ilgili konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu ve Şartları

Esnaf Kefalet Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık