Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

27 Eylül 2017

Traktör kredisi almak istiyorum, traktör kredisi nasıl alınır? Traktör kredisi alabilmek için gerekli şartlar ve gerekli evraklar nelerdir? Diyenler için kredispara.com olarak bu yazımızda traktör kredisi ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Traktör Kredisi Almak İstiyorum!

Traktör kredisi, uzun bir süredir verilmekte olan bir kredi türüdür. Ülkemizde çiftçileri desteklemek ve onların tarımsal faaliyetlerine yardımcı olmak adına verilmektedir. Çiftçiler için vazgeçilmez ekipmanların başında gelen traktörler modeli ve özelliğine göre fiyatlanmakta, özellikle sıfır km olanlar oldukça pahalı olmaktadır. Günümüzde iyi bir traktör sahibi olmak için yüksek meblağlar gerekmektedir.

Traktör almak isteyen çiftçilerin imdadına krediler yetişmektedir. Günümüzde yaygın olarak bankalarca traktör kredileri verilmektedir. Hem sıfır km traktörler hem de ikinci el traktörler için kredi imkanı sunulmaktadır. Traktör krediler günümüzde yaygın olarak bankalarca verilemektedir.

Hangi Bankalar Traktör Kredisi Vermektedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren kamu ve özel bankaların bir kısmı traktör kredisi vermektedir. Bu bankaların bir kısmı sadece sıfır km traktörler için kredi verirken bir kısmı ise ikinci el traktörlere de kredi vermektedir. Ayrıca traktör satıcısı firmaların da son dönemde bankalar ile anlaşma yapması ile traktör satışı kampanyaları bulunmaktadır. Kamu bankası olan Ziraat Bankası başta olmak üzere, Vakıfbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Finansbank, Akbank, TEB, Şekerbank bu alanda kredi veren bankalardır.

Traktör Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar Nelerdir?

Bankaların verdiği traktör kredisi ürünlerinden yararlanmak isteyenlerin öncelikle şu şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Traktör kredisi sadece tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere verilir.
 • Çiftçilerin çiftçi belgesi olması gerekmektedir.
 • Traktör kredisi alabilmek için 18 yaş üstü ve TC vatandaşı olmak gereklidir.
 • Traktör kredisi alabilmek için başvuru sahibinin kredi notu düşük olmamalıdır ve kara listede bulunmamalıdır.
 • Bankalar krediyi verirken teminat / ipotek isteme hakkına sahiptir.

Bankaların verdiği traktör kredisine başvuruda bulunmak için en yakın banka şubesine gitmeli ya da sıfır km traktör satan firma ile görüşme yapmalısınız. Firmaların bankalar ile traktör kredisi kampanyaları da mevcuttur. Genel olarak, traktör kredisi başvurusunda bankalar şu evrakların ibraz edilmesini istemektedirler.

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Çiftçi kayıt belgesi,
 • Tarla tapusu ve / veya kiralama sözleşmesi
 • Sıfır km traktörler için fatura
 • İkinci el traktörler için sigorta ve kasko belgeleri.

Bankaların bir kısmı sıfır km traktörlerin bedeli için tamamına kredi verirken kimisi bu bedellerin belirli oranda karşılığına kredi verebilmektedir. Ayrıca ikinci el traktörler için genellikle kasko bedelinin bir kısmına kredi verilmektedir. Bu oranlar ilgili bedellerin % 60 ile % 80’i arası değişmektedir. Bankalar ikinci el traktörler için kredi verirken ayrıca en fazla 5 yaş sınırı da koyabilmektedirler. Yukarıda sıraladığımız evraklara ek olarak ilgili bankalar traktör kredisi için ilave belge de isteyebilirler.

Tarım Kredi Kooperatifi Traktör Kredisi Veriyor mu?

Ülkemizde devlet tarafından teşvik edilen tarımı ve çiftçiyi destekleme programı kapsamında bankalar dışında Tarım Kredi Kooperatifleri de traktör kredisi verebilmektedir. Bunun için çiftçilerin bağlı bulundukları bölgede Tarım kredi kooperatifine başvurusu gerekmekte olup, bu başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için ilgili kooperatifi üye olunması gerekmektedir.

Traktör kredileri ile ilgili bir başka gelişme ise Kosgeb Kurumunca düzenlenmektedir. Kosgeb de tarımsal faaliyetleri desteklemek adına girişimci çiftçilere finansal destek vermektedir. İş kuracak olan çiftçilere çeşitli alanlara kredi desteği veren Kosgeb, ekipman kredilerinde çiftçilere traktör ve araçları için de ayrıca finansal destek sağlamaktadır. Bunun için de bağlı bulunduğunuz bölgenin Kosgeb müdürlüğüne müracaatınızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık