Ücretsiz Kredi Risk Raporu Nasıl Olur?

31 Ekim 2017

Kredi risk raporunu ücretsiz almak mümkün mü? Ücretsiz kredi risk raporu almak istiyorum, ne yapmam gerekiyor? Halk arasında kredi notu olarak bilinen, ancak detayları birlikte asıl adı kredi risk raporu olan bu belgeyi / bilgileri ücretsiz edinebilir miyiz? Bu yazımızda bu konuyu ele alıyoruz!

Kredi Risk Raporu

Halk arasında kredi notu, findeks kredi notu gibi isimlerle anılan aslında detayları ile birlikte başlı başına bir analiz veri olan kredi risk raporu son yıllarda hemen hemen herkesi ilgilendirmektedir. Bankalar ile olan ilişkilerimizi anlatan bu raporda borçlarımız, ödeme düzenimiz gibi veriler anlık olarak düzenlenip görülebilmektedir. Kredi risk raporları, Kredi Kayıt Bürosunca tutulan verilerden hazırlanmaktadır. Tüm bankaların ortak kararı ile oluşturulan bu sistemde kişilerin kredi sicilleri görülmektedir. Eğer borcumuzu vaktinde ödüyor isek notumuz yüksek, aksatarak ödüyorsak orta, hiç ödeme yapmıyorsak düşüktür. Tabi sadece borç ödeme düzeni değil, toplam borcumuz, gelire göre borç durumumuz, kredi başvurularımız ve olumsuz sonuçlanan kredi başvurularımız gibi hassas noktalar da bu raporun birer parçasıdır.

TAVSİYE YAZI: SMS ile Kredi Notu Öğrenme Nasıl Olur?

Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi risk raporu almanın en yaygın yolu web üzerinden findeks notu öğrenme sitesinde olmaktadır. Buradan bu raporu almak ücretlidir. Bunun dışında bankaların web işlem menülerinden de belirli ücret karşılığında findeks kredi notu ve risk raporu alınabilir. Her ne hikmetse bu işlem için bile para alınmaktadır. İnsanların kredi risk raporunu edinmesi bile para karşılığında olmaktadır! Ama detaylı olmasa bile herkesin kendi kredi notunu bilmesinde büyük fayda vardır. Buna göre kredi veya kredi kartı başvurusu yapılmalıdır. Bu noktada hemen hatırlatalım ki kredi notu düşük olduğundan dolayı olumsuz sonuçlanan her kredi ve kredi kartı başvurusu da mevcut kredi notunu düşürmektedir. Yani kredi notumuzu bilmeli ve buna göre başvuru yapmalıyız ya da yapmamalıyız.

Kredi Risk Raporunu Ücretsiz Alamaz mıyım?

Kredi risk raporuna ücret ödemek gerçekten de moral bozucudur. Ama bazı yollarla kredi risk raporunu ücretsiz almak mümkündür. Bunun için bazı bankalar zaman zaman bu konuda ücretsiz hizmet vermektedir. Son dönemlerde Akbank ve Halkbank ücretsiz kredi risk raporu verdiği görülmüştür.

Ücretsiz olarak kredi risk raporu almak güç olsa da sadece kredi notunuzu öğrenmek daha kolaydır. Bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır. Zaten kredi risk raporunu almak bize çok bir şey kazandırmaz. Bizim için öncelikle önemli olan şey kredi notudur. Sadece kredi notunuzu öğrenmek isterseniz, banka şubesine gidip kredi yetkili personelden rica ederseniz o size kredi notunuzun kaç olduğunu söyler. Kredi başvurusunda bulunmayı düşünüyorum ama öncelikle kredi notuma bakar mısınız derseniz yetkili banka personeli büyük bir ihtimalle size yardımcı olacaktır.

Sadece kredi notunu ücretsiz öğrenmenin bir diğer yolu ise senetle / taksitle eşya satan ticarethanelerdir. Bu ticarethaneler findeks sisteminden ticari olarak paket satın alırlar ve gelen müşterilerin TC numarası üzerinden sistemden kredi notlarını kontrol ederler. Çünkü onlar da sicili bozuk / kredi notu düşük kişilere elden taksitle mal vermek istemezler. Bu yerlere gidip rica ederseniz onlar da size kredi notu öğrenme konusunda yardımcı olabilirler.

TAVSİYE KONULARIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ: Kredi Sicil Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Kredi notunuzu nasıl öğreneceğim diyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz: Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip ederek en güncel bilgiye en hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Sicil Affı Düzenlemesi ile Kredi Veren Bankalar Hangileridir? başlıklı yazımız Kredi Sicil Affı, Kredi Veren Bankalar ve Sicil Affı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık