Viop 30 Nedir?

3 Mayıs 2017

Viop 30 nedir? Viop 30 ne anlama geliyor? Viop 30 ne işe yarıyor? Viop 30 nedir, bilgi almak istiyorum diyorsanız, kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı okumalısınız! Viop 30 ile ilgili bilmeniz gerekenler, merak ettikleriniz, önemli bilgiler burada sizlerle buluşuyor.

Viop 30

Viop 30 nedir denildiği zaman kafalarda bir soru işareti oluşmaktadır. Buradaki 30 nedir, ne anlama gelir, öncelikle bunu ele almakta fayda var. Vadeli işlemler ve opsiyon piyasasında yatırım işlemleri belirli endeksler yardımı ile olmaktadır. Endeksler olmadan işlemlerin verimli sonuç vermesi beklenemez. Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren Viop için ise genellikle BIST 30 endeksi baz alınır. Yani Viop 30’daki 30; BIST 30 endeksini yansıtmaktadır. Burada anlatılmak istenen de işlemlerin yani yatırımın BIST 30 endeksine göre yapılacağıdır.

BIST 30 Nedir?

BIST 30 ise şu şekilde açıklanabilir. BIST, Borsa İstanbul kısaltmasıdır. Ülkemizde önemli bir yer teşkil eden Borsa İstanbul, çeşitli endeksler ile yatırımcılara imkân sağlamaktadır. Birbirinden farklı endeksler bulunmaktadır. Bunlar genellikle başında BIST yazılarak yanında rakamlar ile ifade edilir. BIST 30 ise, ulusal pazarda işlem gören şirketlerle, kurumsal ürünler pazarında işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 30 paydan oluşur. Yani burada Borsa İstanbul pazarlarında yer alan ve işlem gören değeri ve işlem hacmi en yüksek olan 30 payın ortak performansına dayalı bir endeks yer almaktadır.

viop 30 özellikleri

Viop 30 İşlem Özellikleri Nelerdir?

Viop 30 işlem özelliklerini Borsa İstanbul’da yer alan bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz.

Dayanak Varlık: BIST 30 fiyat endeksi

Sözleşme Büyüklüğü: Dayanak varlık, endeks değerinin 1.000’e bölünmüş halidir. Her bir endeks vadeli işlem sözleşmesi bu şekilde hesaplanan 100 adet dayanak varlığı temsil eder.

Örnek: (BIST 30 Endeksi / 1.000) * 100 TL = (78.000 / 1.000) * 100 = 7.800,00 TL

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Vade Ayları: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık.

Takas Süresi: Takas süresi T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T günü aktarılır.

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinde vade ve son işlem günü her vade ayının son iş günü olur. Yurt içi piyasaların resmi tatil nedeniyle yarım gün olması durumunda sözleşmenin vadesi ve son işlem günü bir önceki iş günüdür.

İşlem Saatleri: İşlemler tek bir seansta olmak üzere, 09.30 – 18.15 saatleri arasında gerçekleştirilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Viop İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız Viop, Viop İşlemi ve Viop İşlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık