Viop Dolar Kontratı

1 Haziran 2017

Viop Dolar kontratı nedir? Viop dolar kontratı özellikleri nelerdir? Viop dolar kontratı ne işe yarar? Viop dolar kontratı yapmak isteyenler için detaylı bilgiler bu yazımızda sizlerle buluşuyor. Viop dolar kontratı hakkında merak ettikleriniz ne varsa, hepsi ve daha fazlası kredispara.com olarak hazırladığımız bu yazımızda yer almaktadır.

Viop Dolar Kontratı Nedir?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında yatırım amaçlı olarak değer gören Viop dolar kontratı, Dolar döviz kuru ile TL arasındaki sözleşmenin adıdır. Yani burada esas olan Amerikan dolarının kuru ile Türk Lirası arasındaki sözleşme dayanaklarıdır.

Viop Dolar Kontratı Özellikleri

  • Viop dolar kontratında sözleşme büyüklüğü standart sözleşmelerde 1.000 ADB dolarıdır.
  • Viop dolar kontratında uzlaşma şekli ise nakdi uzlaşma olarak işlem görmektedir.
  • Viop dolar kontratında günlük ve vade sonu olarak uzlaşma görülmektedir.
  • Vade sonu uzlaşma fiyatı, son işlem günü saat 15.30’da TCBM tarafından açıklanan ADB doları alış ve satış kurları ortalamasıdır.
  • Viop dolar kontratında vade ayları ise döngü ayları olarak Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.
  • Viop dolar kontratında takas süresi; Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya istinaden; T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T+1 günü aktarılır.
  • Sözleşmenin vadesi ve son işlem günü; her vade ayının son iş günü olarak kabul edilmiştir. Yurt içi piyasalarda resmi tatile denk gelen bu günlerde son iş günü ise bir önceki iş günüdür.
  • Viop dolar kontratı işlemlerinde işlem saatleri ise tek bir seansta gerçekleştirilmek kaydı ile saat 09.30 ile 18.15 arasıdır.

Viop Dolar Kontratı Ne İşe Yarar?

Viop dolar kontratı, vadeli işlem ve opsiyon piyasasında yer alan sözleşmelerin başında gelmektedir. Özellikle bizim ülkemizde ABD doları dövizinin yeri ve önemi oldukça büyüktür. Dolar döviz kuru ülkemizde hemen hemen her alanda büyük bir öneme sahiptir. Hal böyle olunca dolara olan ilgi artmaktadır. Dolar kuru ile TL arasındaki fiyat dalgalanmaları da işte Viop sisteminde yatırımcılara ciddi bir kar imkânı sunmaktadır. Viop Dolar kontratı yatırımcıları için hemen hemen her dönemde karlı bir yatırım şekli olmaktadır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Viop İşlem Esasları Nelerdir? başlıklı yazımız Viop İşlem Esasları, Viop İşlem Piyasası ve Viop İşlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık