Viop İşlem Esasları Nelerdir?

19 Mayıs 2017

Viop işlem esasları nelerdir, bilgi almak istiyorum! Viop işlemleri nasıl yapılıyor? Viop işlem esasları nedir? kredispara.com ayrıcalığı ile sizler de bu bilgilere sahip olabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey ise sizler için hazırladığımız bu yazıyı dikkatlice okumak. Viop işlem esasları ile ilgili güncel bilgiler bu yazımızda yer almaktadır.

Viop Nedir? Ne işe yarar?

Viop, vadeli işlemlerin yapıldığı bir portaldır. Vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarında sözleşmelere dayalı bir yatırım kanalıdır. Viop sistemi, 2013 yılından bu yana hizmet vermektedir. Viop sistemi, yatırımcılar için popüler bir uygulamadır. Viop piyasası hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Viop Nedir?

Viop İşlem Esasları

Viop sisteminde yatırım yapmak ve opsiyonlara dayalı sözleşmeler ile işlem yapmak belirli özel esaslara dayanmaktadır. Bu esaslar, Viop sisteminin hem yasal hem de herkese aynı olma özelliğidir.

TAVSİYE: Viop İşlemi Nasıl Yapılır?

Viop işlem esaslarını sizlere aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Viop sisteminde başlangıç teminatı bulunmaktadır. Başlangıç teminatı Viop hesaplarında olmazsa olmaz niteliğindedir. Başlangıç teminatı ile Viop sisteminde pozisyon alma ve opsiyonlara dayalı yatırım yapma işlemleri yapılmaktadır.
 • Sürdürme teminatı ise Viop sisteminde başlangıçtan sonra düşecek olan teminat meblağına ilave olarak yatırılan teminattır. Sürdürme teminatı olmadan yeniden bir işlem yapmak oldukça güçtür.
 • Viop sisteminde türev Pazar kavramından sıkça bahsedilmektedir. Türev pazarda bulunan opsiyonlar sözleşmelere dayalı bir şekilde işlem görmektedir.
 • Türev Pazar kendi içinde birçok kategoriye ayrılmakta ve her birinin de kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır.
 • Viop işlem esasları temelinde işlem saatleri yer almaktadır. Buna göre işlem saatleri 09.30 ile 18.15 arasıdır.
 • Pozisyon almak Viop sisteminde işlem esasları kavramında baş sıralarda yer alır. Viop sisteminde kısa veya uzun pozisyon tutan yatırımcı açık pozisyonda olmaktadır.
 • Viop sisteminde işlem esasları arasında dayanak varlık terimi de yer almaktadır. Dayanak varlık genellikle işlemlerde kullanılacak olan döviz kurudur. Fiziki bir varlığının olup olmaması pek önemli değildir.
 • Viop sisteminde günlük fiyat hareket sınırı olarak da bir işlem esası bulunmaktadır. Bu, seans boyunca fiyatların bir önceki günün uzlaşma fiyatına olan oranıdır.
 • Viop sistemi işlem esasları arasında Kullanım Fiyatı da önemli bir yer teşkil eder. Buna göre opsiyonlarda bir mal veya ürünü alım veya satım işleminde uygulanacak fiyat da belirlenmiş olur.
 • Opsiyon tipi de Viop sistemi işlem esasları arasında yerini almaktadır.
 • Pozisyonlarda riskli ve risksiz olmak üzere iki farklı hesap türü bulunmaktadır.
 • Viop sistemi işlem esaslarında sözleşme büyüklüğü, son işlem günü, pozisyon limiti, spot fiyat, uzlaşma fiyatı, vade ayı, vade süresi gibi önemli diğer kavramlar da büyük önem teşkil etmektedir.

Viop hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ilgili kategorimize göz atabilirler. Ayrıca yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Sorularınızı, görüşlerinizi bizlere aşağıda bulunan yorum kısmından iletebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Viop Nedir? Viop Piyasası Üzerine Tüm Detaylar başlıklı yazımız Viop, Viop İşlem Piyasası ve Viop İşlem Platformu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık