Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2018

Virman nedir, virman ne demektir? Virman ne işe yarıyor? Virman nasıl yapılıyor? Diyorsanız kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıya göz atın ve Virman hakkında detaylı bilgilere sahip olun.

Virman

Bankacılık sektöründe ve işlemlerinde sıkça duyduğumuz Virman bir çeşit havale işlemidir. Virman, bir kişinin aynı bankadaki hesapları arası para aktarım işleminin adıdır. Yani bir kişinin aynı bankadaki birden fazla hesabı arasındaki para akışını sağlayan havale işleminin adıdır. Ücretsiz bir hizmettir. Banka şubesinden yapılacağı gibi kişiler internet bankacılığı ya da ATM üzerinden de bunu geçekleştirebilirler.

Virman Ne İşe Yarıyor?

Aslında yaptığımız pek çok işlemin Virman adı altında toplandığını göreceksiniz. Virman ne işe yarıyor sizlere şu şekilde aktaralım.

  • Virman ile aynı bankadaki hesaplar arası ücretsiz havale yapılabiliyor.
  • Virman ile hesaptan kredi kartına ücretsiz ödeme yapılabiliyor.
  • Virman ile vadeli hesaptan vadesiz hesaba ve vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarımı ücretsiz olarak yapılabiliyor.
  • Virman ile otomatik ödeme talimatı yöntemi ile kredi kartı, kredi taksiti, bireysel emeklilik ödemesi hesaptan ücretsiz olarak yapılabiliyor.
  • Virman ile ticari olarak çek ödemeleri hesaptan ücretsiz olarak yapılabiliyor.

Görüldüğü üzere yaptığımız işlemlerin çoğu Virman olarak adlandırılmaktadır. İşlemlerin Virman olarak adlandırılabilmesi için en az iki hesabın olması gerekmektedir. Bu hesaplar aynı bankanın hesabı olmak koşulu ile ne hesabı olduğunun önemi yoktur. Hesaplardan en az bir tanesi vadesiz mevduat hesabı olmak koşulu ile diğeri ya da diğerleri vadeli mevduat hesabı, kredi kartı hesabı, kredi hesabı, esnek hesap, bireysel emeklilik hesabı, çek ve senetler hesabı olabilir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virmanın yapılışı da çok basit ve hızlıdır. Virman temel olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlar,

  • Banka personeli virman yapar.
  • Kişiler kendileri virman yapar.

Banka şubesine gidip hesaplarınız arası bir işlem talebinde bulunduğunuzda yetkili banka personeli sizin adınıza Virman yapmış olur. Banka personeli sizin isteğiniz üzerine iki hesabınız arasında para aktarım işlemini gerçekleştirir. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir ve banka personeli işleme dair dekontu size verir.

Normal olarak yaptığımız bankacılık işlemlerinin pek çoğunun aslında Virman olduğunu söylemiştik. En basitinden, mevduat hesabınızdan kredi kartınıza ödeme yaptığınızda Virman yapmış olursunuz. Bunun için ve buna benzer işlemlerin bir çoğunu internet şubesinden ya da banka ATM’sinden kendimiz yaptığımızda aslında hesaplar arası Virman yapmış oluruz. Bu işlemler de çoğunlukla saniyeler içersinde gerçekleşmektedir.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Virman yapma işlemi kendi hesaplarımız arasında yapacağımız bir işlem olduğundan dolayı çok fazla dikkat edilecek bir husus yoktur. Çünkü ilgili işlemler kendi hesaplarımız arasında olduğunda bir kaybımız olmaz. Ayrıca Virman işlemler ücretsiz olduğu için yeniden Virman yapmakta her hangi bir sıkıntı yoktur. Virman yaparken temel olarak şu hususlara dikkat etmeliyiz.

  • Virman yapacağımız hesaplarımızı Virmandan önce kontrol etmeliyiz.
  • Kredi kartı ödemelerinde karta ne kadar yatıracağımızı kontrol etmeliyiz.
  • Otomatik ödeme talimatlı virmanlar için ilgili hesabımızda yeteri oranda para bulundurmalıyız. Aksi halde virman gerçekleşmez.

Günümüzde internet bankacılığında ve ATM’lerde virman terimi pek nadir görülmektedir. Bankacılıkta işlemin adı her ne kadar Virman olsa da günlük hayatta işlemlerin ismi de değişmektedir. Mesela internet bankacılığında karşımıza çıkan Hesaplarım Arası Havale işlemi aslında virman işlemdir. Buna başka bir örnek ise Hesaptan Kredi Kartı Ödemesi işlemi de bir virman işlemdir. Virman işlemlerinin tümünün ücretsiz olduğu hatırlatırız.

Daha önce araştırmış olduğumuz Deutsche Bank (DB) Varant Nedir? başlıklı yazımız Deutsche Bank, Deutsche Bank Varant ve Deutsche Bank Varant İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık