Yeni İş Fikirleri: Hünnap Ağacı Yetiştirmek

Girişimciler için yeni iş fikirlerini araştırıyoruz. Hünnap ağacı yetiştiriliciği yaparak ve meyvesinden para kazanmayı düşünür müsünüz? Hünnap nedir ve yararları nelerdir? Hünnap meyvesi neden önemlidir? Hünnap ağacı nasıl yetiştirilir. kredispara.com ekibi olarak size bu alanda yetiştiricilik yapmanın ve bundan para kazanmanın ayrıntılarını anlatıyoruz.

Hünnap Ağacı Yetiştiriciliği

Hünnap Nedir? Meyvesi Nasıl İşe Yarar?

Hünnap meyvesi; akciğer rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen bir meyvedir. Yaş meyve olarak tüketildiği gibi kurutularak yemiş olarak da tüketmek mümkündür. Hünnap genel olarak ise şifalı bir bitkidir. Hatta ağacın bir kısım yaprağından ve kurutulmuş meyvesinde bitki çayı yapmak da mümkündür. Ülkemizde pek fazla üretimi olmasa da aslında çok değerli ve ihtiyaç duyulan bir ağaç çeşididir. Neden böyledir diyecek olursanız; alternatif tıp alanında değerlendirmelere alınmış ve çalışmaları devam etmektedir. Sağlığa olan olumlu etkileri ve faydaları doktorlar tarafından da açıklanmakta ve bazı hastalara önerilmektedir. Balgam sökücü özelliği de bulunmaktadır. Astım ve bronşit hastalarının kullanmasında yarar vardır. Kolesterolü önler. Bunun yanı sıra ayrıca kabızlık rahatsızlığına da iyi gelir.

Hünnap meyve olarak, Türkiye’nin farklı yerlerinde çoğunlukla Ünnap, Hinnap, İnnap, Çiğde, Kuran İğdesi olarak da bilinmektedir. Yaş haliyle ve kuru haliyle yerel pazarlarda satılmaktadır. Reçeli de yapılabilen Hünnap meyvesi son zamanlarda büyük önem kazanmıştır. Bir anda ilgi odağı olan Hünnap, web üzerinden yapılan en çok arama yapılan kelime olarak ön sıralardadır. Özellikle doktorların da tavsiye ediyor olması güzeldir.

Hünnap Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Herkes Yapabilir mi?

Hünnap ağacı yetiştirebilmek için en uygun iklim şartı, ılıman iklimdir. Hünnap ağacı ılıman iklimi seven, ılıman iklime alışık olan bir meyve ağacıdır. Dalları sıktır ve dikenlidir. Ortalama 3 ile 5 metre arası yüksekliğe sahiptir. Bunların orta boy olanları iyi mahsul verir. Hünnap ağacı en verimli olarak humuslu ve geçirgen yani nemli toprakta yetişir. Bunu bilmek önemlidir. Tüplü fidan sistemi ile dikilmesi uygun görülmekte ve aslında bir sene önce toprağı hazırlamak gerekmektedir. Hünnap ağacı gübrelemesi bölgesel ve iklimsel şartlara göre yapılırsa iyi olur. Yine bölge ve toprak yapısına göre aşılama yapılmalıdır. Ancak sürekli aşı istemez. Ayrıca sürekli olarak budamaya da gerek yoktur. Hünnap ağacı susuzluğa dayanıklıdır. İlk dikildikten sonra soğuk havaya dayanıklıdır. Ancak çiçeklenme döneminde ve sonrasında soğuk havayı hiç sevmez. Genellikle Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenir. Bu en hassas olduğu dönemdir. Hünnap ağacı meyvesini ise sonbaharda vermektedir. Hünnap ağacı fidan olarak dikilirken dört / beş metre aralıklar olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hünnap ağacı yetiştiriciliği için gerekli alana sahip olan herkes yapabilir. Ancak biraz tecrübeli olmasında her zaman fayda vardır.

Hünnap Ağacı Yetiştirerek Para Kazanmak İstiyorum!

Hünnap ağacı yetiştirerek meyvesinden para kazanmak son dönemde ilgi çekici bir hale gelmiştir. Hünnap meyvesi sağlığa olan katkıları ve alternatif tıp alanındaki önemi ile ilgi odağı olmuştur. Ancak ülkemizde pek fazla bu alanda yetiştiricilik ile üretim yapan yoktur. Ancak yakın bir zamanda Hünnap meyvesine olan ihtiyaç artacaktır. Bu alanda ilaç sektöründe de çalışmalar başlamıştır. Özellikle akciğer rahatsızlığında tedavi edici olarak düşünülmekte ve uygulamalar yapılmaktadır. Sizler de bu alanda girişimci olarak Hünnap ağacı yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Çünkü yakın zamanda Hünnap meyvesine olan ihtiyaç artacaktır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz “Hızlı Para Kazanma Yöntemleri” ile ilgili olan yazımıza göz atabilirsiniz.

hızlı para kazanma

Hızlı para nasıl kazanılır? Yöntemleri nelerdir?

Yeni iş fikirleri arıyorsanız daha buna benzer bir çok iş fikirlerine ilgili kategorimizden ulaşabilirsiniz. Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kahvaltı Salonu Açmak - İş Fikirleri başlıklı yazımız Kahvaltı salonu açmak istiyorum, Kahvaltı salonu işletmek ve Kahvaltı salonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık