Yüksek Mevduat Hesabı Faizi Veren Bankalar 2018

11 Ocak 2018

Yüksek mevduat hesabı faizi veren bankalar hangileridir? Bankaların mevduat hesabı faiz oranları nedir? Paramı mevduat hesabında değerlendirmek istiyorum, hangi bankayı tercih etmeliyim? Gibi sorularınız var ise sizler için hazırladığımız bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Mevduat Hesabı Genel Bilgiler

Mevduat hesabı, bankalarda paramızı tuttuğumuz hesaplardır. Mevduat hesapları bankaların ana hizmetleri arasında yer almaktadır. Mevduat hesapları temel olarak 2 farklı şekilde ele alınmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

Vadesiz mevduat hesapları bankalardaki normal hesaplarımızdır. Maaş hesabı, bireysel hesaplar bu hesaplara örnektir. Vadesiz olduğu için paramız bu hesaplarda değerlenmez. Ne yatırdıysak o bakiye olarak kalır. Ya da hesaptan ne çekersek kalan bakiye yine aynıdır.

Vadeli mevduat hesaplarında ise durum farklıdır. Adından da belirtildiği üzere para belirli bir vadede o hesapta kalır. Buna göre vade sonunda para belirtilen faiz oranı üzerinden değer kazanır. Vade bitene kadar hesaptan istenildiği an para çekilmez. Ancak son zamanlarda bankalar bununlar ilgili değişikliklere gitmiş ve para çekme ile ilgili yeni düzenlemeler getirmiştir. Hesaba vade süresi içinde para yatırılabilir. Vadeli mevduat hesapları birikimin değerlenmesi açısından en garanti yol olarak görülür. Günlük, aylık ve yıllık olmak üzere 3 farklı çeşit vardır.

Bankaların Vadeli Mevduat Hesap Kullanış Amacı

Vadeli mevduat hesapları müşteriler için olduğu kadar bankalar için de son derece önemlidir. Vade süresi içinde banka, mevduat hesabın içindeki miktarı çeşitli fon ve yatırımlarda kullanarak bundan kar elde etmektedir. Yine bu hesaplardaki miktarlar bankaların finans kaynağı olarak da kabul edilmektedir. Banka vadeli hesaplardaki paraları kullanarak kendine finans yaratır ve bunu kredilerde değerlendirir. Banka vadeli hesaptaki parayı kullanarak kar elde eder ve bu kardan mal sahibine yani vadeli hesap sahibinde kar payı vermiş olur.

Bankaların Vadeli Mevduat Hesap Faiz Oranları

Bankalar için de son derece önemli olan vadeli mevduat hesapları faiz oranları da sürekli olarak güncellenmektedir. Günümüzde neredeyse her gün güncellenen faiz oranları ile müşteri çekme yarışına giren bankalar, parası olan yatırımcıları kendine çekme gayreti gösterirler. Artık parası olan insanlar için çeşitli yatırım kanallarının olması ve bankaların kendilerine yeni finans kaynakları bularak aynı zamanda bunlardan kar elde etmesi gibi nedenler buna yol açmaktadır.

Bankaların vadeli mevduat hesapları faiz oranlarını yükseltmesi duyulan ihtiyacı göstermektedir. Buna göre bir banka faiz oranını diğer bankalara göre yükselterek müşteri çekmeyi planlar. Aksine bir durum ise bankaların vadeli mevduat hesaplarını düşürmesidir. Bunun nedeni ise çoğunlukla ilgili para cinsinin değer kaybetmesi ve bankanın başka kanallardan finans kaynağını sağlamasıdır. Bankalar ayrıca mevduat hesabına yatırılacak paranın miktarına göre de faiz oranı belirlemektedir. Yüksek miktarlar için haliyle daha yüksek faiz oranları ile müşteri kazanmak amaçlanır.

Yüksek Mevduat Hesabı Faizi Veren Bankalar Hangileridir?

2018 yılında bankaların vadeli mevduat hesap faiz oranlarını incelediğimizde karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır. (Veriler 30 gün / 1 ay vadeli TL hesaplar içindir)

  • ING Bank: % 13,50
  • TEB: % 13,00
  • Denizbank: % 12,80
  • Garanti Bankası: % 11,70
  • Yapı Kredi Bankası: % 11,00
  • OdeaBank: % 10,90
  • Halkbank: % 10,50
  • Şekerbank: %10,50
  • Ziraat Bankası: % 10,25
  • Akbank: % 10,00

Bankaların faiz oranları paranın cinsine, vade süresine ve paranın miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bankaların son yıllarda sürekli olarak faiz oranlarını güncellediği de görülmektedir. Vadeli mevduat hesap faiz oranları ile ilgili en güncel bilgiyi ise bankanın web sitesinden anında öğrenebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Virman Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız Virman, Virman Nasıl Yapılır ve Virman Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık