Yurt Dışından Telefon Getirmek ve Kayıt Ücreti 2018

Yurt dışından telefon getirdiniz ve bunu Türkiye’de kullanabilmek için kayıt nasıl yaptıracaksınız bilmiyorsunuz! Getirdiğiniz telefon için kayıt nasıl yapılır, kayıt ücreti nedir diye merak ediyorsanız bu yazımızdan güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yurt Dışından Telefon Getirmek

Yurtdışından telefon getirmek, aynı telefonu Türkiye’den almaya göre çok daha ucuza hatta yarı yarıya ucuza almak demektir. Ülkemizde elektronik ürünlerden alınan yüksek vergilerden dolayı insanlar son zamanlarda bu yöntem ile yurt dışından telefon getirerek kullanmaktadır. Önceden cep telefonları bu kadar özellikli değildi ve çok fazla model yoktu. Ancak şimdi çok fazla model var ve devlet bunlar üzerinden aldığı vergileri yükseltti. Bu devlet yararına olurken, vatandaş için büyük bir kabus oldu. Artık insanlar yurtdışından telefon satın alarak ülkeye getiriyor ve burada kullanıyor.

Yurt Dışından Getirilen Telefonun Kayıt Zorunluluğu

Yurt dışından çok daha ucuza satın alınan cep telefonlarının ülkeye sokulduktan sonra ticaretinin yapılması ve bu işten insanların sayısız telefon ile el altından para kazandığı anlaşılması ile telefonların kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre yurt dışından gelen vatandaş kendi adına getirdiği kayıt ettirmek suretiyle telefonu kullanabilir olmuştur. Aksi halde telefonu kullanması söz konusu değildir.

İnternet üzerinden yurt dışı sitelerden satın alınan cep telefonlarının ülkeye girerken gümrükte takılması ve gümrükten alabilmek için yine yüksek vergi ödenmesi gerekliliği de insanları yurt dışından kendi ya da bir tanıdıklarının getirdiği telefonu pasaporta işletme yükümlülüğüne itmektedir. Devlet son yıllarda bu konuda olabildiğince hassas davranmakta ve insanların usulsüz kazanç sağlamasını önlemeye çalışmaktadır. Özellikle ikinci el telefon satıcılarının bu yollar ile ülkeye telefon sokup bunlar üzerinden fahiş paralar kazandığı bilinmektedir. Devletin yurt dışından getirilen telefonların kayıt zorunluluğunun çıkartılmasının çıkış noktası da budur.

Yurt Dışından Getirilen Telefon Nasıl Kayıt Yapılır?

Yurt dışından getirilen telefonlar e-devlet sistemi üzerinden rahatlıkla pasaporta kayıt yaptırılır. Bunun için gerekli olanlar ise şunlardır.

  • Yurt dışından getirilen telefonlar pasaport sahibi kişilerin adına kayıt yapılabilir.
  • Yurt dışına giriş çıkışın üzerinden 120 gün içinde kayıt yapılmalıdır.
  • Adına telefon kaydı yapılacak olan pasaport sahibinin son 2 yıl içinde daha önce adına bir telefon kaydı bulunmamalıdır.
  • Yurt dışından getirilerek kayıt yapılacak telefonun IMEI numarası olmalıdır.
  • Yurt dışından getirilen telefonun kayıt yapılması için yurtdışı telefon harcı yatırılmış olmalıdır.
  • Eğer yurtdışına giriş çıkış yapmayan bir kişinin adına bilgiler girilir ise sistem otomatik olarak işlemi sonlandırır ve kayıt işlemi gerçekleşmez.
  • Pasaport sahibine ait daha önce 2 yıl içinde yapılmış olan bir telefon kaydı var ise sistem otomatik olarak kapanır ve kayıt işlemi gerçekleşmez.

Yurt dışından getirilen telefonların kaydı için e-devlet sistemi dışında GSM operatörleri şubeleri de yardımcı olabilmektedir. Ancak bu merkezler bu işlemden ayrıca bir ücret talep edebilirler.

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadardır?

Yurt dışından getirilen telefonların pasaport kaydından devlet bir ücret almaktadır. Bu ücretler her yıl güncellenmekte olup 2018 yılı için telefon kayıt ücreti 171 TL’dir. Yurt dışı telefon harcı olarak adlandırılan bu ücretler telefon kaydını yapmadan önce vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara yatırılması gereklidir. Bu harç yatırılırken pasaport sahibinin adı soyadı ve telefonun IMEI numarası doğru bir şekilde belirtilmelidir. Telefon harcının yatırıldıktan sonra kayıtlara geçmesi zaman zaman 24 saati bulmaktadır. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve kayıt için bunlar birkaç gün önceden gerçekleştirilmelidir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık