Yurtdışı Emeklilik Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir? Yurtdışı emeklilik nasıl olur? Yurtdışı emeklilik ile ilgili merak ettikleriniz var ise sizler de kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı okumalısınız! Yurtdışı emeklilik hakkı nasıl oluyor diyorsanız bu yazımız tam size göre!

Yurtdışı Emeklilik

Yurtdışı emeklilik kavramı, yurtdışında yaşayan TC vatandaşlarının aynı zamanda Türkiye’den de emekli olması bunun karşılığında emekli maaşı almadır. Yurtdışı emeklilik sisteminde borçlanma usulü ile emeklilik hakkı verilmektedir. Buna göre yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler, yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini Türkiye Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanarak yurtdışı emeklilik hakkını elde ederler.

Yurtdışı Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

Yurtdışı emeklilik hakkını elde edebilmek için en önemli şart ise;

  • TC Vatandaşı olmak gereklidir.

Bunu biraz daha açalım. Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istenen sürelerde ve borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak (doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler dahil olmak üzere), ev kadınlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları aranmaktadır. Yurtdışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartının her durumda yerine getirilmesi zorunluluğu vardır. Bunlardan birincisi, borçlanılması istenilen sürelerde başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, ikincisi ise yurtdışında Türk vatandaşlığında geçen sürelerini borçlanma talebinde bulunan sigortalının ya da hak sahibinin yazılı başvuru tarihinde (doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler hariç olmak üzere) Türk vatandaşı olması gerekliliğidir. Buna ilaveten Türk vatandaşlığı ile birlikte yabancı ülke vatandaşlığı devam edenler de ilgili yasa ile getirilen düzenlemeden yararlanabilmekte yani yurtdışı emeklilik hakkını elde edebilmektedirler.

Yurtdışı emeklilik hakkı edebilmek için başvuru sahibinin yurtdışından geçirdiği sürelerin de önemi büyüktür. Vatandaşlar yurtdışındaki ilgili birimlerden çalıştıklarına dair ve ilgili prim günlerini gösterir belgeleri ile bunların yeminli tercüman tarafından onaylı tercümeleri ibraz etmek zorundadır. Ev kadınları ise yurtdışındaki onaylı ikametgâh belgeleri ile bunun yeminli tercüman tarafından onaylanmış tercümesi belgesini ibraz etmek zorundadır.

Yurtdışı Emeklilik İçin Başvuru

Yurtdışı emeklilik hakkını elde edenlerin Türkiye’de SGK Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.  Yurtdışı emeklilik hakkı bulunanlara SGK Müdürlüğü tarafından borçlanılacak tutar bildirilir. Başvuru sahibi bu tutarı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içersinde ödemek zorundadır. Ödeme yapıldıktan sonra başvuru sahibinin yurtdışı emeklilik işlemi tamamlanır. Yurtdışı hizmet süresinin en az 3600 gün olması gerekmektedir. Bu prim günü üzerinden SGK müdürlüğü başvuru sahiplerine borçlanacak miktarı belirtirler.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık